وبگردی

چطور کتاب‌هایی برای خواندن انتخاب کنیم؟

کتاب‌هایی برای خواندن انتخاب کنیم؟ - چطور کتاب‌هایی برای خواندن انتخاب کنیم؟

افراد بسیار زیادی وجوددارند که ژانر مورد علاقۀ خود در کتاب را می‌دانند اما پیدا کردن کتااب برایشان سخت استف شاید به این دلیل  که دقیقا نمی‌دانند چه بخوانند و چه بخرند! اگر از این افراد هستید این مطلب به درد شما می‌خورد چون خواندنش به تصمیم‌گیری دربارۀ خرید کتاب کمک می‌کند و خالی از لطف نیست. البته قبل از آن بگذارید یک راه خیلی راحت برای خرید کتاب به شما معرفی کنیم: خرید اینترنتی کتاب از سایت ۳۰بوک (که گاهی به عنوان سی بوک هم نوشته می‌شود) به آدرس اینترنتی www.30book.com.

۳۰بوک (یا سیبوک) یکی از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی کتاب است و بیشتر از ۱۲۰.۰۰۰ عنوان کتاب در آرشیو خود موجود دارد، اما نکته اصلی مثبت دربارۀ ۳۰بوگ این است که در بخشی از سایتش به نام مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک، هر هفته حداقل ۱۰ کتاب را به طور تخصصی معرفی و بررسی می‌کنند که می‌تواند کمک بزرگی باشد برای انتخاب کتاب.

به سراغ موضوع و پرسش‌های اصلی‌مان برویم:

چطور کتاب‌هایی از هر ژانر یا موضوع را انتخاب کنیم؟

کتاب‌هایی از هر ژانر یا موضوع را انتخاب کنیم؟ - چطور کتاب‌هایی برای خواندن انتخاب کنیم؟

برای اینکار می‌توانید به برخی از فهرست‌ها رجوع کنید. این دیگر سلیقۀ شماست.

برخی دوست دارند مطالعه را از کتاب‌های قدیمی‌تر شروع کنند، برخی کتاب‌های تازه را ترجیح می‌دهند، برخی هم به سراغ پرفروش‌ها می‌روند چون لابد با خودشان می‌گویند حتما دلیل خوبی دارد که فلان کتاب پرفروش شده است، خب البته گاهی پیش می‌آید که یک کتاب فقط به خاطر تبلیغات پرفروش می‌شود.

توصیۀ ما اینست که در عین حال که نیم‌نگاهی به تمامی این فهرست‌ها دارید، به سراغ فهرست برگزیدۀ هر ژانر هم بروید. در گوگل که جستجو کنید، عناوین بسیاری را خواهید یافت، خب البته فهرست‌ها ممکن است سلیقه‌ای باشند و بهترین کار اینست که چند فهرست را با یکدیگر تطبیق بدهید.

خودتان را به یک موضوع محدود نکنید!

درست است که هرکسی موضوع مورد علاقۀ خود را دارد، اما علاقه همه چیز نیست! در دنیایی که هر لحظه در حال تغییر است، ما هم بهتر است مرتب اطلاعات خودمان را به روز نگه داریم. توصیۀ ما اینست که در کنار مطالعۀ موضوعات مورد علاقه‌تان، سری هم به دیگر موضوعات بزنید. گاهی تصور ما اینست که به موضوعی علاقه نداریم و فقط پس از مطالعه در آن زمینه است که ممکن است پی به علاقه‌مان ببریم.

مطالعه بر اساس نویسنده

اگر بخواهید فیلمی ببینید احتمالا به نام فیلمساز یا کارگردانش دقت می‌کنید. کتاب‌ها هم همینطورند، یک نام بزرگ ما را تا حدی مطمئن می‌سازد که داستان خوبی در انتظار ماست، اما باید سبک نویسندگان را هم بشناسید. اگر فهمیدید که به سبک یک نویسنده علاقه دارید، می‌توانید باقی کتاب‌های آن نویسنده را هم مطالعه کنید. البته گاهی پیش می‌آید که نویسنده‌ای در اولین اثرش خوش می‌درخشد اما اثری از یک نویسندۀ قدیمی چنگی به دل نمی‌زند. پس از احتمالات هم غافل نشوید! اما مطمئن باشید در دنیای کتاب همه چیز ارزش تجربه کردن را دارد. حتی اگر از مطالعۀ کتابی خوشتان نیاید، دست‌کم می‌فهمید که به چه چیزی علاقه ندارید و به دنبال آنچه به آن علاقه دارید می‌روید، می‌توانید بعدا آن کتاب را هم به دوستی ببخشید، بالاخره هر کتابی برای یک سلیقه‌ای نوشته شده است.

خب تا به اینجای کار متوجه شدیم که می‌توانیم کتاب‌ها را بر اساس موضوع، نویسنده یا بر اساس آمار فروش، یا جدید و قدیمی بودنشان و دیگر موارد انتخاب کنیم. برای این کار به مراکزی نیاز داریم تا ما را در این مسیر کمک کنند.

خوشبختانه سرانۀ مطالعۀ ما ایرانی‌ها طی تقریبا یکسالی که از کرونا می‌گذرد اندکی بهبود یافته است. یکی از دلایلیش هم شاید وجود فروشگاه‌های کتاب باشد که در فضای آنلاین هم فعالند و کتاب‌ها را به هر نقطه از کشور می‌رسانند. ۳۰بوک یکی از فروشگاه‌های آنلاینی است که چون امتحانش را پس داده به شما معرفیش می‌کنیم. اطمینان از سلامت خرید و تضمین کیفیت، یکی از مهمترین دغدعه‌های مردم در خریدهای اینترنتی است. نکتۀ دیگر تنوع واقعا بالای کتاب‌ها و ارسال سریع است که ۳۰بوک توانسته در تمامی زمینه‌ها از مشتریانش نمرۀ قبولی بگیرد. البته امتیاز دیگر ۳۰بوک وجود یک مجلۀ اینترنتی است که به شکل تخصصی به معرفی کتاب‌ها می‌پردازد و جای خودش را دل کتابخوانان باز کرده است. یک خوبی دیگر ۳۰بوک داشتن دسته‌بندی موضوعی برای کتاب‌ها و امکان جستجو بر اساس نام نویسنده، ناشر و … است. خلاصه که اگر بعد از خواندن این متن هوس خرید کتاب به سراغتان آمد، از ۳۰بوک غافل نشوید.

این کتابفروشی اینارنتی فعالیت خود را از اواسط سال ۱۳۹۳ شروع کرده است و با چنین متنی خود را معرفی می‌کند:

همین چند وقت پیش (اواسط سال ۱۳۹۳) بود که چند تا جوان، صمیمی، پرانرژی و لبریز از ایده، به‌عنوان یک دارودسته‌ی تبعیدیِ کرمِکتاب دور هم جمع شدیم تا به رویای معرفی و فرستادن کتاب به دوردست‌ترین کتاب‌خوارهای ایران برسیم. ما نه عینک گرد می‌زنیم، نه سبیل بلند داریم (به جز یک مورد) و نه زیاد اهل کافه رفتنیم.

ما تیم بچه‌معمولی‌های ۳۰‌بوک هستیم: ذله‌کننده‌ی سرمایه‌گذارهای دست‌به‌عصا، حامیان تمام‌عیار احمقانه‌ترین و جسورانه‌ترین ایده‌ها، و کَنه‌ی حل غیرممکن‌ترین مسئله‌ها. اگر جوانید (دل‌تان را می‌گوییم!)، یک جای خالی هم برای شما توی بوفه کنار گذاشته‌ایم. به دنیای ۳۰بوک خوش آمدید!

به گفتۀ خودشان رساندن کتاب به جای جای ایران هدف اصلی شانس است.

حالا که هم با مسیر مطالعه کتاب‌های جهان آشنا شده اید و هم می‌توانید خیلی راحت کتاب‌هایتان را به صورت اینرتنتی بخرید، چرا منتظرید؟


دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن