پرش به محتوا
دل‌نوشته‌‌ها و يادداشت‌هاي محمدرضا اسدي

بایگانی

دسته بندی: حقوقي
بازجویی بایدها و نبایدها نوشته احمد عابدی

بازجویی بایدها و نبایدها نوشته احمد عابدی

یکی از کتاب‌های خوبی که اخیراً مطالعه کردم، «بازجویی؛ بایدها و نبایدها» نام دارد. این کتاب ماحصل تلاش کارگروه فقه اطلاعاتی وزارت اطلاعات است که در سال ۱۳۹۱ به قلم احمد عابدی و توسط سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح منتشر شده است. اهمیت این کتاب از آن جهت است که تمامی توصیه‌ها و آموزه‌های کتاب مستند به آیات، روایات و سخنان حضرت امام خمینی است و اگر چه به لحاظ حقوقی، در محاکم قضایی قابل استناد نیست، لکن از آن جهت که قوانین حقوقی ما عمدتاً از فقه شیعی استخراج شده است، قابل استفاده خواهد بود.

صداقت قلم و سلامت نفس نویسندگان این اثر، در سطر سطر کتاب موج می‌زند. صفحه‌آرایی این کتاب ارزشمند منقوش به گل‌های زیبا و متنوع است و مطالعه‌ی یک کتاب بسیار جدّی را فرح‌بخش و شادی‌آفرین کرده است. انتخاب فونت‌های متنوع و طرح روی جلد مناسب نیز از دیگر محاسن این کتاب است.

کتاب «بازجویی؛ بایدها و نبایدها» ابتدا به تعریف بازجویی پرداخته و مواردی نظیر «مصاحبه‌های گزینشی» و «استیضاح» را نیز در زمره‌ی بازجویی می‌شمارد. سپس بازجویی را به عنوان یکی از مقدمات و شرایط لازم برای صدور حکم توسط قاضی قلمداد می‌کند و انجام بازجویی را از شئون حاکم شرع می‌داند که در چنین شرایطی هر کسی حق بازجویی کردن ندارد و صرفاً کسانی که به لحاظ قانونی مأذون باشند، در حد اختیاراتی که به ایشان تفویض شده است، مجاز به بازجویی خواهند بود.

آن چه در این کتاب ذکر شده، بیشتر ترسیم یک مدینه‌ی فاضله از یک بازجویی ایده‌آل است. نگارنده کتاب به انواع حیله‌ها و ترفندهای بازجویی اشاره می‌کند و بلافاصله مجاز و غیرمجاز بودن این روش‌ها را بررسی می‌کند. به عنوان مثال در صفحه ۸۸ آمده است:

«هر نوع حیله‌ای شرعاً جایز نیست. بسیاری از حیله‌ها، دروغ فعلی هستند یا دروغ رفتاری به شمار می‌آیند. کسی که شغل اصلی او نظافت‌چی بودن نیست، اما به این طریق می‌خواهد عمل کند و مراقب عمل مردم یا افراد متهم باشد، با عمل نظافت‌گری خود مرتکب دروغ رفتاری و کذب فعلی –نه قولی- شده است».

در صفحه ۸۹ تهدید متهم حرام شمرده شده است:

«تهدید، خودش به تنهایی یکی از عناوین محرمات بوده و تهدید کردن هر انسانی، هر چند متهم یا مجرم باشد، حرام است و گناه تهدید، گناه بسیار بزرگی است؛ به طوری که شدّت کیفر مجازات محارب، به جهت همین تهدید و ایجاد رعب است.»

 در همین صفحه در خصوص تطمیع آمده است:

«تطمیع به تنهایی یکی از عناوین محرمات نیست؛ البته اگر تطمیع  دروغ باشد، داخل در مبحث “وعده دروغ” خواهد بود و حکم همان را دارد و اگر دروغ نباشد، تطمیع صادقه از اموال بیت‌المال، قطعاً مجاز نیست»

در صفحه ۹۰ کتاب نویسنده با تقبیح بازجویی به سبک غربی نوشته است:

«برخی از نویسندگان غربی معتقدند بازجو باید پس از شروع کردن بازجویی، صندلی خود را به متهم نزدیک کند به طوری که در نهایت یکی از زانوهای متهم بین دو زانوی او قرار گیرد. اما این کار از نظر فقه شیعه مجاز نیست؛ زیرا روشن است که این عمل، آرامش متهم را از بین می‌برد و سبب اضطراب روحی در متهم می‌گردد و قطعاً کاری حرام است. به هر حال رعایت اصول اخلاقی و انسانی و شرعی بر همه چیز مقدم است و ما معتقدیم که هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند و باید از این گونه رفتارهای غیرانسانی پرهیز نمود.»

در صفحه ۹۰ آمده است:

«کسی که در بازجویی از ضرب و شتم استفاده می‌کند، در واقع عدالت را فدای امنیت کرده و در قربان‌گاه امنیت، عدالت را ذبح نموده است.»

در صفحه ۹۴ و ذیل عنوان «هدفمند و جهت‌دار بودن بازجویی» آمده است:

«هر گاه پرونده‌ی جرایم امنیتی، در نهایت به جرایم اخلاقی منتهی گردید، این نشانه‌ی انحراف بازجو و انحراف از هدف و نشانه‌ی تخلف بازجو است»

در فصل هشتم کتاب می‌خوانیم:

«اعمال زور در هر صورت و به هر شکلی که باشد، محکوم است؛ چه اعمال زور به صورت جسمانی باشد و چه روانی. دین اسلام، شکنجه را در هیچ شرایطی مجاز نمی‌داند و حتی قاضی نیز نمی‌تواند مجوز آن را صادر کند (صفحه ۹۵ تا ۹۶)»

«اموری که بازپرس نباید وارد آنها شده و درباره‌ی آنها تحقیق یا سؤال نماید، عبارتند از: گرایشات جنسی و مسائل اخلاقی و آن چه که عرفاً جزء حریم خصوصی شمره می‌شود. (صفحه ۹۸)»

«هر مجلسی، نوعی امانت است … اگر متهم به عمد یا سهو، چیزی از کارهای خلاف خود در باب مسائل جنسی را بیان کرد و یا چیزی که نوعی تعرّض و هتک حرمت دیگران بود را بر زبان آورد، اینها مصداق امانت بوده و بازجو حق ندارد آنها را ثبت کرده و یا به افراد دیگر گزارش دهد. (صفحه ۱۰۱)»

«بازجویی در ساعت خواب متهم یا در زمانی که او به شدت گرسنه یا تشنه است، جایز نیست. پس از دو ساعت بازجویی باید به متهم، تنفس داده شود. (صفحه ۱۰۴)»

«تفتیش خانه بدون حضور و صاحب‌خانه، مجاز نیست؛ و همچنین تفتیش خودرو و یا هر وسیله‌ی نقلیه یا تفتیش ساک و چمدان و اثاث هر شخصی بدون حضور صاحب آنها جایز نیست (صفحه ۱۰۵)»

در فصل دهم کتاب با عنوان «بررسی سوالات بازجویی از جهت حلال و حرام» مطالبی مطرح شده است که به جرأت می‌توانم بگویم در کمتر جلسه‌ی مصاحبه‌ی گزینشی چنین مواردی رعایت می‌شود. از جمله:

«سوال کردن از اموری که تفتیش عقاید محسوب می‌شود، مجاز نیست. بازپرس، حق ندارد از متهم سوال کند که عقیده شما درباره ولایت فقیه چیست؟ یا عقیده شما درباره عزاداری، روضه‌خوانی و … چیست؟ و اگر بازجو چنین سؤالاتی بنماید، طبق صریح قانون اساسی، مجرم بوده و باید تعزیز شود»

«سؤال کردن احکام فقهی از متهم نیز حرام است. از هیچ متهمی نمی‌توان احکام عبادات و مسائل توضیح المسائل را مورد سؤال قرار داد و یا در بازپرسی، مصاحبه و گزینش و استخدام نیز نباید اینها را ملاک قرار داد؛ چنین عملی با روح دین در تضاد است؛ همچنان که نباید از محل شهادت یا محل دفن فلان شهید و یا فلان سردار، سؤال نمود.» (صفحه ۱۱۴)

«سؤال کردن از روش زندگی همسر، پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده نیز حرام است؛ مثلاً جایز نیست که از متهم سؤال شود که آیا مادرش باحجاب است یا خیر؟ هم‌چنان که نمی‌توان از متهم یا کسی که متقاضی استخدام است، سؤال نمود که آیا نماز می‌خواند یا خیر؟ روزه می‌گیرد یا خیر؟ و حتی سؤال از این که معتاد به مواد مخدر است یا خیر و یا مشروبات الکلی می‌نوشد یا خیر نیز نباید پرسیده شود؛ زیرا تمام اینها مصداق تجسس بوده و حرام است»

«به طور کلی، هر سؤالی که عرفاً مصداق تجسس باشد، حرام است و از این جهت، فرقی بین بازجویی از متهم و مصاحبه برای گزینش و آزمون برای استخدام نیست» (صفحه ۱۱۵)

در مقدمه‌ی کتاب از سال ۹۱ به عنوان سومین سال تأسیس گروه «فقه الأمن» در وزارت اطلاعات یاد شده است. شاید راه‌اندازی چنین گروهی بی‌ارتباط با وقایع پس از انتخابات ۸۸، حادثه‌ی کهریزک و اعترافات و بازجویی از دستگیرشدگان این مقطع تاریخی نباشد. به هر حال تأسیس گروه‌هایی از این دست که در راستای انطباق رفتار یک نهاد امنیتی با شرع مقدس و قانون باشد و مجریان امور را مقید و ملزم به رعایت یک سلسله دستورالعمل‌های مشخص بکند، قطعاً مایه‌ی خیر و برکت خواهد بود.

دو سال پیش از سوی هسته‌ی گزینش سازمان محل اشتغالم، یک جلسه‌ی مصاحبه‌ی گزینشی برای من تنظیم شده بود که سرفصل سؤالات مطروحه را ذیل مطلبی با عنوان «در جلسه مصاحبه گزینش چه می‌پرسند؟» منتشر کرده‌ام. با مطالعه‌ی همین یک نمونه شما می‌توانید دریابید که به چه میزان موارد یاد شده در جلسات مصاحبه‌ی گزینش رعایت می‌شود.

دشواری کار بازجویی

کار بازجویی از آن جهت بسیار دشوار و پیچیده است که از یک سو فرد بازجو ملزم به رعایت قانون و اخلاق انسانی و اسلامی است و از سوی دیگر معمولاً افرادی مورد بازجویی قرار می‌گیرند که متهم به ارتکاب اعمال خلاف قانون و بزه اجتماعی هستند که شاید کمترین پایبندی به رعایت اخلاق و احکام اسلام نداشته باشند. این یک جدال نابرابر است که بازجو شونده به راحتی می‌تواند دروغ بگوید اما بازجو حتی از دادن وعده‌ی دروغ نیز منع شده است. علاوه بر این، سر و کلّه زدن با افراد بزهکار رفته رفته بر خلق و خوی بازجو اثرگذار خواهد بود.

فصل نوزدهم کتاب با عنوان «مهم‌ترین آفت بازجویی» به همین موضوع اختصاص یافته است. در ابتدای این فصل آمده است:

«اگر بازجویی هیچ ضرری نداشته باشد، جز این که بازجو مجبور است مدتی با انسان‌های خلاف‌کار، هم‌نشین شده و سخنانی درباره‌ی جرم و گناه را بشنود، برای ضرر بازجویی کافی است؛ زیرا این سخنانی که صحبت از گناه و انجام کارهای خلاف هستند، بازگویی و نیز شنیدن آن‌ها قطعاً تأثیر منفی در روح انسان می‌گذارند. اما آسیب دیگری وجود دارد که فوق همه‌ی اینها است و آن مسئله‌ی سست شدن اعتقادات و باورهای دینی بازجو، هنگام بازجویی از افراد خلاف‌کار گروه‌های فکری ضالّه است.»

برخی خطاها که در دانش مدیریت رفتار سازمانی نظیر «خطای هاله‌ای» برای مصاحبه‌های استخدامی ذکر شده است، مبتلا به بازجویان نیز خواهد بود. چه بسا فردی بی‌گناه دستگیر شده باشد اما چون اغلب متهمان در ابتدای کار خود را بی‌گناه قلمداد می‌کنند، خطای اثر هاله‌ای بازجو را در شرایطی قرار دهد که به دنبال اثبات مجرمیت فرد دستگیر شده باشد.

فصول بیستم و بیست و یکم کتاب با عناوین «مقاومت در اسارت» و «ضدّ بازجویی» به روش‌هایی که ترفندهای بازجویان را خنثی می‌کند اشاره کرده است. در این دو فصل ابتدا به مبانی نظری و فقهی مقاومت در اسارت، لزوم و ضرورت آن پرداخته شده است و سپس به مباحثی همچون «تقیه»، احکام اخلاقی، راه‌های مقاوم‌سازی، خودکنترلی، آشنایی با حقوق اسرا و مصوبات و قوانین جهانی مرتبط و نهایتاً فنون زنده ماندن در زندان اشاره شده است. بخش‌هایی از این دو فصل را که به نظرم جالب بود انتخاب کرده‌ام:

«امروزه در مفهوم جهاد، تحوّلی بنیادین صورت گرفته و جنگ نرم با همه‌ی ابعاد آن (جنگ فرهنگی، عقیدتی به وسیله کتاب‌ها، سایت‌ها، خبرگزاری‌ها، فیلم‌های مستهجن، شبهه‌افکنی، عرفان‌های کاذب، فرقه‌های نوظهور، بی‌حجابی و …) نیز بخش مهمی از جهاد را به خود اختصاص داده، در این صورت «مقاومت در اسارت» حتی شامل جوانانی که هر روزه در خیابان‌ها، کلاس‌های درسی دانشگاه و نیز محل کار، تفریح و پای تلویزیون، اینترنت، سینما و … در معرض تهاجم فرهنگی دشمن قرار گرفته‌اند، نیز می‌شود و باید برای مقاوم‌سازی و آسیب‌ناپذیری آنان، برنامه‌ریزی شود (صفحه ۱۹۸)»

«استفاده از همه‌ی حیله‌ها مثل بهلول که عالم و متکلمّی بزرگ بود، اما خود را به دیوانگی زد و فعالیت خود را زیر چتر جنون ادامه می‌داد و نیز آموزش و فراگیری روش‌های ضدّبازجویی و انجام و به‌کارگیری آن‌ها و نیز فراگیری روش مقابله با دستگاه‌های دروغ‌سنج و هم‌چنین آموزش روش مقابله با شرایط سخت و دشوار برای مقاوم‌سازی، ضرورت دارند (صفحه ۲۰۲)»

«کسی که به دست دشمن اسیر شده، سعی کند چهره‌ی بازپرس را به خاطر بسپارد؛ سعی کند که روی شخصیت بازپرس دشمن تأثیرگذار بوده و بر او تسلّط پیدا کند؛ روش تهدید و تحبیب را در نظر داشته باشد؛ یعنی نه از خشونت بازپرس اولیه، ترس به خود راه دهد و نه در برابر بازپرس دوم که می‌خواهد با مهربانی وارد شده و از بازپرس اولیه بدگویی می‌کند، اظهار خوشحالی نماید؛ اینها همه بازی و نمایش است (صفحه ۲۱۲)»

یک اشکال؛ یک انتقاد

صفحات ۸۲ تا ۸۹ کتاب دچار بهم ریختگی است. صفحات ۸۳ و ۸۷ عیناً تکرار شده است و سرفصل‌های کتاب در این چند صفحه منطبق با فهرست نیست.

در مقدمه کتاب (صفحه ۲۴) آمده است:

«مهم‌ترین چیزی که مردم از حکومت انتظار دارند، مسئله‌ی امنیت است»

اما هیچ گونه سند یا استدلالی برای این مدعای خود ارائه نکرده است.

حال آن که در فصل ششم کتاب (کیفیت بازجویی) و در صفحه ۹۱ نویسنده می‌گوید:

«در منطق دین اسلام و به ویژه در سنّت و سیره‌ی امیرالمؤمنین علی (علیه السلام)، همیشه عدالت، سرلوحه‌ی تمام حرکت‌ها است و امنیت، فدای عدالت می‌گردد. امنیت خودش به تنهایی هدف نبوده و مطلوبیت ذاتی ندارد، بلکه امنیت به عنوان مقدمه برای رسیدن به کمالات دیگر است؛ مثلاً امنیت باید وجود داشته باشد تا زمینه برای تعلیم و تربیت و تهذیب نفس و رشد و استکمال روح و معنویت فراهم شود. بنابراین، امنیت هدف اصلی نیست.»

به نظر می‌رسد مقدمه‌ی کتاب را نویسنده‌ی اصلی تنظیم نکرده باشد، زیرا بین دو گزاره‌ی فوق تناقضی آشکار به چشم می‌خورد که دومی به حقیقت نزدیک‌تر است و اولی نشأت گرفته از یک نوع نگاه امنیتی به همه‌ی پدیده‌ها و مسئله‌هاست.

در همین زمینه:

روزنامه الریاض دیروز سه‌شنبه (۱۶ ذوالقعده ۱۴۳۳) را ورق می‌زدم که آگهی زیر خیلی برایم جالب بود:

مجازات چک برگشتی در عربستان سعودی

آگهی را وزارت تجارت و صنعت منتشر کرده و ترجمه‌اش بدین صورت است:

چک بی‌محل کشیدم

                      پس دستگیرم کرد

مجازات چک بدون محل بدین شرح است:

  • سه سال زندان
  • ۵۰۰۰۰ ریال سعودی (با ریال ۸۰۰ تومان، معادل ۴۰ میلیون تومان) جریمه نقدی
  • اعلام نام فرد به عنوان «بدحساب»

آیا اگر در ایران نیز چنین مجازاتی برای چک برگشتی وجود داشت، باز هم در سال ۱۳۹۰ شاهد برگشت خوردن ۳۵۰۰۰ میلیارد تومانچک بودیم؟ ‍‍‍{+}

اوایل اسفند ماه که بود همسر و فرزندم برای رفتن به منزل یکی از آشنایان از مترو استفاده کردند. در هنگام ورود به ایستگاه مترو، پسرم تقاضای آب می‌کند و همسرم برای بلند کردن وی موبایلش را بر روی لبه‌ی پنجره‌ی مجاور آبخوری جا می‌گذارد. وقتی در زمان مراجعت به منزل متوجه می‌شود که موبایل را جاگذاشته است، به محل مورد نظر مراجعه می‌کند ولی از موبایل خبری نیست. به نیروی انتظامی مستقر در ایستگاه مترو مراجعه می‌کند و می‌گویند کسی چیزی اینجا نیاورده است ولی باز هم مراجعه کنید شاید پیدا شد.

با گوشی همسرم که تماس می‌گرفتیم تا چند ساعت زنگ می‌خورد اما جواب نمی‌داد. از یک ساعتی به بعد هم مدام می‌گفت گوشی خاموش است. در اولین فرصت، سیم کارت جدید گرفتم تا از اعتبار خط استفاده نشود.

مراجعات مکرر به نیروی انتظامی واقع در ایستگاه مترو افاقه نکرد و خبری از موبایل نبود که نبود. جالب این است که مکان آبخوری دقیقاً زیر دوربین مدار بسته‌ی مترو قرار داشت، اما از واگذاری فیلم مربوطه بدون نامه‌ی دادگاه ممانعت شد.

برای اعلام مفقودی با همراه داشتن جعبه‌ی موبایل و مدارک شناسایی ابتدا به دادسرا مراجعه کردیم و از آنجا نامه دادند برای کلانتری محل، از کلانتری محل هم سه عدد نامه دادند برای همراه اول، ایرانسل و تالیا که هر کدام از این سیم کارت‌ها در گوشی قرار گرفت قابل ردگیری و شناسایی باشد.

امروز پس از گذشت قریب به دو ماه، از کلانتری تماس گرفتند که گوشی پیدا شده است. نکته‌ی عجیب و تأسف برانگیز آن این بود که یابنده یکی از کارکنان مترو بوده و گوشی را به یکی از همسایه‌هایش فروخته است. همسایه که توسط نیروی انتظامی بازداشت شده مدعی است گوشی را از آن کارمند مترو خریده چون پدرشان توروم مغزی دارد و به شدت از مشکل مالی رنج می‌برند -خدا عالم است-

همسرم با من تماس گرفت که آیا رضایت دهم یا شکایت کنم؟ بنده تأکید کردم که حتماً شکایت کنید تا درس عبرتی برای دیگران و فرد یابنده شود. حداقل خود من که نقدی بر سیستم قضایی ایران نوشته‌ام نباید چنین خطایی مرتکب شوم. جالب است که آن فرد تلویحاً به همسرم گفته بود به نفعتان است رضایت بدهید و شکایت نکنید چون شاید بعداً برایتان ایجاد دردسر و مزاحمت شود.

هزاران افسوس و تأسف و اُف بر این سیستم قضایی که مجرم این قدر آزادانه شاکی را تهدید می‌کند.

قطار خط ۱ مترو به ایستگاه امام خمینی نزدیک می‌شد و کم کم آماده شدم تا برای پیاده شدن و تعویض قطار بلند شوم. از پله برقی بالا رفتم تا به سکوی خط ۲ برسم که در نیمه‌های راه صدای دعوای شدیدی توجه مرا جلب کرد. جلوتر که رفتم دیدم ۲ نفر که یکی از آنها مردی قوی هیکل و با ظاهری مذهبی بود جوانی را زیر باد مشت و لگد گرفته بود و همزمان با زدن ضربات ناسزا هم می‌گفت. ۲ نفر خانم چادری که حدس زدم یک نفرشان مادر و دیگری همسر آن مرد تنومند هستند، مدام دست او را می‌گرفتند تا آن مرد را از ادامه‌ی کتک کاری منصرف کنند، ولی تأثیری نداشت و کوتاه نمی‌آمد. قطار خط ۲ داشت حرکت می‌کرد و من که ادامه‌ی ماجرا را، مثل ده‌ها نفر دیگر ایستاده و از داخل قطار نگاه می‌کردم، با حرکت قطار  بر روی صندلی خودم نشستم. هر کس از ماجرا تحلیلی می‌کرد. یک نفر گفت که دیده است موقع سوار شدن به پله برقی ظاهراً آن جوانک فحش ناموسی به آن مردِ به ظاهر مذهبی داده است و آن مرد هم برای اثبات غیرتی بودن و مردانگی‌اش تا جایی که آن جوانک کتک می‌خورده او را زده است و ادامه‌ی ماجرا … .

نمی‌دانم برای شما هم پیش آمده است که کسی به شما اهانت کند آن هم از نوع ناموسی یا خیر. اما با خودم فکر می‌کردم واقعاً یک انسان تحصیل کرده و متمدن پس از وقوع چنین پدیده‌ای چه واکنشی باید نشان دهد؟ اگر ساکت بنشیند می‌گویند بی‌غیرت است. اگر مثل این آقا دست به یقه شود، می‌گویند وحشی و بی‌فرهنگ است.

اما با مراجعه به سیره‌ی معصومین (علیهم السلام) در می‌یابیم که نه تنها هیچ مجوزی برای کتک‌کاری و دست به یقه شدن در چنین مواردی صادر نشده است بلکه روش امامان معصوم، ترک مجلس و اغماض و سکوت بوده است. حداکثر کاری که یک نفر اجازه دارد در چنین وضعیتی انجام دهد، مقابله به مثل است یعنی اگر طرف مقابل یک فحش داده، شنونده هم اجازه دارد یک فحش بدهد و نه بیشتر.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) است که شخصی که از ایشان عصبانی بود به آن حضرت گفت اگر تو یکی بگویی من ده‌تا (دشنام) می‌گویم و آن حضرت پاسخ دادند اگر تو ده‌تا دشنام بدهی، یکی هم از من نخواهی شنید.

از اراذل و اوباش توقعی نیست. اینکه فردی با شکل و ظاهر مذهبی و ریش و خانواده‌ای چادری، تا این حد از معارف اهل بیت به دور باشد، جای تأسف است. نمی‌خواهم این موضوع را تعمیم بدهم، ولی بخش قابل توجهی از بچه هیأتی‌ها و حزب‌اللهی‌هایی که می‌شناسم به این مسأله مبتلا هستند و کافی است شما اسم کوچک همسر یا خواهرشان را بیاوری تا برادران عزیز شکمتان را سفره کنند. و چقدر با افتخار اسم این حرکت را غیرت و مردانگی می‌گذارند.

بحث من اصلاً سیاسی نیست، بلکه یک نقد جامعه‌شناسانه‌ی درون گروهی بر روی قشر مذهبی است که بعضاً رفتارهای بدور از اخلاق انسانی‌اش سایر اقشار را از مذهب زده می‌کند.

اگر کسی به من فحش ناموسی بدهد، سعی خواهم کرد با حفظ آرامش، زشتی رفتارش را به او نشان دهم تا خودش شرمنده شود. من هرگز با کسی دست به یقه نخواهم شد چون نه قانون و نه شرع چنین اجازه‌ای را به من نداده است.