پرش به محتوا
دل‌نوشته‌‌ها و يادداشت‌هاي محمدرضا اسدي

بایگانی

دسته بندی: تجربيات

تا کنون  سه بار در سفرهای خارجی‌ام وقت اقامه‌ی نماز صبح با زمان پرواز تلاقی داشته است، به گونه‌ای که از قبل اذان صبح تا بعد از طلوع آفتاب در هواپیما بوده‌ام و چاره‌ای نبوده است جز اقامه‌ی نماز در هواپیما.

اولین تجربه و نماز صبحی که قضا شد

در نخستین تجربه‌ی تلاقی نماز صبح با پرواز، به علت تأخیر هواپیما، در سالن انتظار خوابم برد و زمانی که کانتر پرواز باز شد، فرصت تجدید وضو پیدا نکردم. ضمن این که تصور می‌کردم امکان وضو گرفتن در هواپیما میسر باشد که به دلایلی در زمان مقتضی این امر محقق نشد. لحظه‌ای که وارد هواپیما شدم هنوز اذان صبح را نگفته بودند و امکان خواندن نماز صبح وجود نداشت. اندکی پس از برخاستن هواپیما به وقت محلی، زمان اذان صبح فرا رسید اما دو نفر در صف دستشویی جلوی من بودند و تازه مشخص شد یکی از دستشویی‌ها آب ندارد و فقط دستمال کاغذی دارد و ازدحام برای استفاده از آن دستشویی دیگر موجب شد با تأخیر ۲۵ دقیقه‌ای بتوانم وضو بگیرم و پس از آن که از دستشویی خارج شدم با صحنه‌ی بسیار عجیبی روبرو شدم. شعاع آفتابی که از پنجره‌ی هواپیما به صورتم می‌تابید، همچون آب سردی بود که بر سرم ریخته شد و تمام تلاش و تقلاهای مرا برای خواندن نماز صبح بی‌اثر کرد. یکی از مأموران مراقبت پرواز که پشت درب اتاق خلبان نشسته بود، وقتی چهره‌ی وا رفته‌ی مرا دید با خیالی آسوده گفت: «اشکالی نداره می‌ری قضاش رو می‌خونی».

خورشید در ارتفاعات بالا زودتر طلوع و دیرتر غروب می‌کند

هواپیماهای مسافربری معمولاً در ارتفاع ۳۰ هزار پا تقریباً معادل ۱۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین پرواز می‌کنند. همین فاصله‌ی ده کیلومتری باعث می‌شود خورشید را زودتر از زمان شرعی طلوع آفتاب ببینیم و دیرتر از وقت شرعی غروب آفتاب پایین برود. به واقع در ارتفاعاتی بالاتر از سطح زمین، طول روز افزایش می‌یابد و شب کوتاه‌تر می‌شود. بر اساس تجربه، دریافته‌ام که در هواپیمایی که در ارتفاع ۳۰۰۰۰ پایی در حال حرکت است، طلوع آفتاب حدوداً نیم ساعت زودتر از زمان شرعی به وقت محلی صورت می‌پذیرد. البته این که به سمت غرب در حرکت باشید یا به سمت شرق، به عنوان عامل دیگر در این معادله تأثیرگذار است. اگر به سمت شرق در حرکت باشید، چون قاعدتاً ساعت خود را با وقت محلی مبدأ تنظیم کرده‌اید و به سمت مشرق و محل طلوع خورشید در حرکت هستید، زمان طلوع آفتاب تعجیل می‌شود و حتی زودتر از نیم ساعت خورشید طلوع می‌کند. اما اگر به سمت غرب در حرکت باشید، زمان طلوع به تأخیر می‌افتد اما همچنان از طلوع آفتاب به وقت محلی زودتر است.

طلوع آفتاب از پنجره هواپیما

طلوع آفتاب از پنجره هواپیما؛ این عکس ۲۶ دقیقه پس از اذان صبح به وقت محلی گرفته شده است

دومین تجربه؛ نماز روی پله‌های هواپیما

در دومین تجربه پس از سوار شدن به هواپیما، سه نکته را رعایت کردم که باعث شد نمازم قضا نشود.

  1. با وضو بودن
  2. همراه داشتن مهر
  3. همراه داشتن قبله‌نما

با توجه به تجربه‌ی قبلی بسیار سعی کردم که وضو را تا لحظه‌ی ورود به هواپیما حفظ کنم و اگر باطل شد آن را تجدید کنم. یک جانماز کوچک به اضافه‌ی مهر به همراه داشتم و ضمناً برنامه‌ی قبله‌نما روی گوشی  موبایلم نصب بود تا بتوانم جهت قبله را به وسیله‌ی GPS گوشی موبایل تشخیص بدهم. لذا مترصد اذان صبح بودم. خوشبختانه پس از نشستن در هواپیما، پرواز تأخیر داشت و درب اصلی هواپیما بسته نشد، با اجازه سرمهماندار، نماز صبح را روی پاگرد اول پله‌ی هواپیما و به سرعت اقامه کردم تا با احساس رضایت و سربلندی در محضر پروردگار متعال، بقیه‌ی سفر را با آرامش بر روی صندلی‌ام بنشینم. الحمدلله

تجربه سوم؛ خدمه‌های مالزیایی

با وجود آن که تمام شب را نخوابیده بودم، بسیار مراقب بودم که خوابم نبرد. این بار علاوه بر مهر و قبله‌نما، وقت اذان صبح و طلوع آفتاب را به وقت محلی شهر مبدأ و مقصد در اینترنت جستجو کرده بودم و به خاطر داشتم. زمانی که خدمه‌ی هواپیما سرگرم توزیع صبحانه بودند، به سمت اتاق خلبان حرکت کردم تا مکان مناسبی را برای خواندن نماز صبح بیابم. بین اولین ردیف مسافران در بخش First Class با ورودی اتاق خلبان حدود یک متر فضای خالی بود که دوستم فوراً در همین جا یکی از پتوهای هواپیما را پهن کرد. زمانی که سرمهماندار مالزیایی از جای خودش بلند شد تا تذکر بدهد، من اشاره کردم که «فقط یک دقیقه» و فوراً الله‌اکبر گفتم و مشغول نماز شدم. در حالی که دوستم داشت سرمهماندار را با صحبت‌هایش آرام می‌کرد و به اصطلاح او را مشغول می‌کرد، نماز من تمام شد و اکنون نوبت او بود که نمازش را بخواند. پس از تمام شدن نماز ما، سرمهماندار از بلندگو اعلام کرد که مسافران لطفاً در صندلی خودشان نماز بخوانند، در حالی که چنین چیزی ممکن نبود و قبله در جهت مخالف حرکت هواپیما اندکی به چپ واقع شده بود و امکان مورب ایستادن به سمت پشت عملاً ناممکن بود. ضمناً رکوع و سجود را نمی‌شد در آن حالت به جای آورد.

برخی افراد که حال و حوصله‌ی خواندن نماز صبح را نداشتند به جای حمایت از ما، به حمایت از مهماندار برخاستند که نباید نظم هواپیما را به هم بزنیم. به نظر من خیلی فرق است بین این که من در تخت خودم خوابم ببرد و نماز صبحم قضا شود یا این که در مقابل ۳۰۰ نفر دیگر از اول اذان صبح بیدار باشم و به همین سادگی نماز صبحم قضا شود. جالب این که بعد از ما برخی افراد دیگر نیز برخاستند و از ما مهر گرفتند و نحوه‌ی محاسبه‌ی زمان و قبله را جویا شدند.

در حالی که به وقت محلی طلوع آفتاب ساعت ۶:۲۴ اعلام شده بود، در ساعت ۵:۴۷ تابش نور آفتاب به داخل هواپیما فرضیه‌ی زودتر بودن طلوع آفتاب در ارتفاع را برای من به اثبات رساند، ضمن این که هواپیما به سمت شمال شرق در حرکت بود و همین امر موجب شد مجموع زمانی که بتوان نماز صبح را اقامه کرد کمتر از ۳۵ دقیقه باشد.

وقتی یکی از پرسنل سپاه و امنیت پرواز دغدغه‌ی قضا شدن نماز مسافر را ندارد و به راحتی می‌گوید غصه نخور بعداً قضایش را می‌خوانی، از مانکن‌های مالزیایی با آن آرایش‌های غلیظ و لباس‌های تنگ انتظاری نیست که در خواندن نماز صبح به فکر من باشند. اینجا هر کسی باید زرنگ کار خودش باشد، آنها می‌خواهند نظم هواپیما به هم نخورد و من می‌خواهم نمازم قضا نشود.

جمع بندی

اگر نماز صبح شما با زمان پروازتان تلاقی داشت و برای‌تان مهم بود که حتماً نماز صبح را در وقتش بخوانید:

  1. مهر و جانماز به همراه داشته باشید
  2. قبله‌نما یا نرم‌افزاری که روی گوشی‌های دارای GPS نصب می‌شوند به همراه ببرید
  3. زمان اذان صبح و طلوع آفتاب را در شهر مبدأ و مقصد برای روز پرواز استخراج کنید و به خاطر داشته باشید
  4. اگر با دوستان یا خانواده خود سفر می‌کنید برای خواندن نماز صبح به صورت گروهی اقدام کنید تا در زمان خواندن نماز صبح یک نفر بقیه‌ی افراد مهمانداران را سرگرم کنند که مزاحمتی برای نماز وی پیش نیاید
  5. یک بطری آب کوچک و نایلون بزرگ به همراه داشته باشید تا در صورت باطل شدن وضو به سرعت و بر روی صندلی خودتان تجدید وضو کنید
  6. از لحظه ورود به هواپیما مکان‌هایی نظیر ابتدا، انتها و روبروی خروجی‌های اضطراری هواپیما را شناسایی کنید
  7. نماز صبح را به محض رسیدن به زمان اذان صبح بخوانید زیرا در ارتفاع بالا خورشید زودتر طلوع می‌کند و فرصت اندک است

ثبت نام در مدرسه غیرانتفاعی یا دولتی ؟ این پرسشی است که از سال ۱۳۷۲ با شروع به کار اولین مدرسه بخش خصوصی در قالب مدارس «غیرانتفاعی» برای والدین ایجاد شد. در این یادداشت به تشریح ویژگی‌ها و دسته‌بندی هر یک از این دو نوع مدرسه خواهم پرداخت تا اولیای دانش‌آموزان با نگرش و دیدی بهتر به تصمیم‌گیری در این خصوص بپردازند.

ذکر این توضیح در ابتدا ضروری است که عنوان «غیرانتفاعی» از آن جا که هیچ گونه سنخیت و تناسبی با کارکرد این گونه مدارس نداشت، چند سالی است که به «غیردولتی» تغییر یافته است و در حال حاضر با چهار نوع دسته‌بندی مدارس روبرو هستیم: دولتی، غیردولتی، شاهد و هیئت امنایی. مدرسه شاهد ویژه خانواده معزز شهدا و ایثارگران است که البته فرزندان غیرشاهد را نیز با قید شرایطی ثبت نام می‌کنند. مدرسه هیئت امنایی، نوعی مدرسه، بین ساختار دولتی و غیردولتی است که زیرنظر یک هیئت امنا متشکل از مدیر، نماینده شورای دبیران، رئیس انجمن اولیا و مربیان و چند نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی مورد اعتماد اداره می‌شود. هدف از تشکیل مدارس هیئت امنایی کمتر شدن وابستگی مالی مدارس به دولت و مشارکت مردم در اداره‌ی مدارس بوده است.

تجربه زیسته

من تجربه‌ی تحصیل در مدارس دولتی، نمونه مردمی و شاهد را دارم و مدتی در یک مدرسه غیرانتفاعی مشغول به کار بوده‌ام. از این حیث برخی مطالبی که بعداً ذکر خواهد شد، مبتنی بر تجربه‌ی زیسته‌ای است که خود از نزدیک لمس کرده‌ام. سال گذشته نیز فرزندم در یک مدرسه غیردولتی بود که به دلایلی مدرسه‌اش را عوض کردم و تحقیقاتی که برای یافتن مدرسه جدید انجام دادم بهانه‌ای برای نگارش این یادداشت بوده است.

مدرسه دولتی

مهم‌ترین ویژگی‌های مدرسه دولتی هزینه پایین و نزدیکی به محل سکونت است. اما طیف همین مدارس دولتی آن چنان گسترده است که نمی‌توان همه را در یک دسته گنجاند. بعضی مدارس دولتی هستند که ورودی‌های خود را گزینش می‌کنند یعنی مثلاً شرط معدل دارند یا به لحاظ مسائل فرهنگی و اجتماعی هر دانش‌آموزی را ثبت نام نمی‌کنند. قطعاً نوع مدیریت در این گونه مدارس متفاوت است و کادر اجرایی و آموزشی مدرسه، مباحث آموزشی و تربیتی را هدفمندتر جلو می‌برند. در مقابل، اکثر مدارس دولتی به موضوع آموزش و پروش به چشم یک شغل و حرفه نگاه می‌کنند که به دلایل مختلف تضمینی نسبت به خروجی‌های مدرسه ندارند. دلیل نخست این که معلمانی که از سوی اداره آموزش و پرورش به مدرسه معرفی می‌شوند، لزوماً با مدیر مدرسه و ساز و کار تربیتی و آموزشی آن (اگر چنین چیزی وجود داشته باشد) هماهنگ نیستند و این ناهماهنگی در حوزه‌ی اجرا و آموزش به وضوح نمود می‌کنند. دلیل دوم این که هیچ گونه فیلتری در ثبت نام دانش‌آموزان وجود ندارد و مدرسه دولتی موظف است تمامی مراجعانی را که در محدوده‌ی مدرسه زندگی می‌کنند، ثبت نام نماید. لذا چه در سطح کادر آموزشی و اجرایی و چه در سطح دانش‌آموزان، مدرسه دولتی قدرت انتخاب ندارد. در چنین شرایطی مشخص نیست که فرزند من با چه کسانی همکلاس و هم‌مدرسه‌ای خواهد بود و تحت تعلیم چه معلمانی قرار خواهد گرفت.

مدرسه غیردولتی (غیرانتفاعی)

مدرسه غیردولتی با برنامه‌های فوق العاده و کادر آموزشی مجربش شناخته می‌شود. به واقع آن چه موجب اخذ هزینه‌ی فوق العاده به نسبت مدارس دولتی است، ارائه خدمات ارزش افزوده و انتخاب کادر اجرایی و آموزشی باتجربه است. ضمن این که تعداد دانش‌آموزان مدارس غیردولتی معمولاً کمتر از مدارس دولتی است و نسبت معلم به دانش‌آموز و رسیدگی مدرسه به اوضاع تحصیلی و فرهنگی دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی بیشتر است. مدرسه غیرانتفاعی محصول تفکرات فعال‌سازی و مشارکت بخش خصوصی در دولت اول هاشمی رفسنجانی است که با پیشنهاد و پیگیری نجفی، وزیر آموزش و پرورش وقت محقق شد. البته مدارس غیردولتی نیز در یک سطح نیستند و چه بسا برخی مدارس دولتی از برخی مدارس غیردولتی، از هر نظر بهتر هستند.

مدرسه شاهد

مدرسه شاهد به منظور توانمندسازی فرزندان شهدا و ایثارگران ایجاد شد تا به پاسداشت مقام والای شهیدان، خدمتی فراتر از معمول به فرزندان ایشان اعطا گردد. مدارس شاهد غالباً چه به لحاظ آموزشی و چه به لحاظ برنامه‌های فوق‌العاده و فرهنگی از مدارس دولتی بهتر هستند. به ویژه آن که فضای فرهنگی مدارس شاهد، مذهبی است و چنین مدارسی برای کسانی که دغدغه‌های دینی دارند، مناسب است.

چه معیارهایی برای انتخاب مدرسه مهم هستند؟

۱- کادر مجرب و دلسوز

اگر مدرسه‌ای را یافتید که معلمان و کادر اجرایی آن عمدتاً افراد عاشق و دلسوز تعلیم و تربیت هستند و معلمی را نه از سر شغل و حرفه، بل که برای دل و از سر مسئولیت‌پذیری برگزیده‌اند، شاید همین یک معیار برای انتخاب آن مدرسه کافی باشد. بزرگترین آسیبی که در مدارس غیردولتی به چشم می‌خورد، رویکرد تجارت‌پیشگی در امر آموزش و پرورش است. در مدارس دولتی اما این مسأله به گونه‌ای دیگر بروز می‌کند، در مدارس دولتی متوسط به پایین، گاه آسیب‌های اجتماعی و فقر فرهنگی خانواده‌ها، آن چنان بر فضای مدرسه سایه می‌افکند که اضافه شدن مشکلات ساختاری وزارت آموزش و پرورش در ترفیع و ارتقای معلمان و اجر ننهادن به خدمات و زحمات ایشان، نهایتاً منجر به بی‌انگیزگی کادر آموزشی و اجرایی مدرسه از اصلاح امور خواهد شد و حرفه‌ی معلمی به یک پیشه‌ی رفع تکلیفی به منظور ارتزاق و کسب روزی تبدیل می‌گردد. اگر چه در همین مدارس نیز معدود معلمانی هستند که بر عهد خود پایدار می‌مانند اما جوّ غالب مدرسه این گونه نیست.

۲- داشتن رویکرد تربیتی مناسب

امر آموزش و پرورش ترکیبی از عشق و دانش است. لذا نه تنها هیچ کس به صرف داشتن معلومات و دانستن فنون تدریس، معلم نمی‌شود، بل که به صرف عشق و علاقه‌ی به تدریس نیز کسی معلم نمی‌شود یا اگر بشود در این حوزه موفق نخواهد بود. به همین دلیل علاوه بر وجود تعهد و دلسوزی، داشتن رویکرد تربیتی نیز بسیار مؤثر است. بدین معنا که کادر اجرایی و آموزشی مدرسه در پیشبرد اهداف آموزشی و تربیتی، از یک چارچوب مشخص در حوزه تربیت تبعیت کنند. وجود چنین رویکردی ولو نقدهای جدی به آن وارد باشد، بهتر از هرج و مرج و سر در گمی معلمان و ناهماهنگی مربیان در اعمال سیاست‌ها و برنامه‌های آموزشی و پرورشی است. گام بعدی این است که رویکرد مدرسه با فرهنگ و اعتقادات شما همخوان باشد.

مدارس پادگانی

برخی مدارس مشهور و پرسابقه تهران نظیر نیکان، علوی و صلحا از یک رویکرد بسیار سفت و سخت و انضباط پادگانی با چاشنی مذهبی تبعیت می‌کنند. تمامی اعمال و رفتار دانش‌آموز در مدرسه ثبت و ضبط می‌شود و به خانواده گزارش می‌شود، همه نقاط مدرسه مجهز به دوربین مدار بسته است، اگر مدرسه باخبر شوند که خانواده دانش‌آموز در منزل ماهواره دارند، بلافاصله دانش‌آموز از مدرسه اخراج می‌شود، به هیچ عنوان امکان ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم اولیای دانش‌آموزان با معلمان وجود ندارد و اولیا صرفاً با مشاور، معاون و مدیر مدرسه در تماس هستند و … . این رویکرد اگر چه دارای اشکالات و انتقادات فراوانی است، اما به هر حال طرفداران و متقاضیان فراوانی دارد که این سبک تعلیم و تربیت را می‌پسندند.

مدرسه شناختی

نظام آموزشی و تربیتی این گونه مدارس که تعداد آن‌ها بسیار اندک و انگشت‌شمار است، مبتنی بر روش شناختی (Cognitive method) است. در مدرسه شناختی، از طریق آموزش غیر مستقیم، کودک را در موقعیتی قرار می‌دهند که خودش مباحث علمی را تجربه کند و مستقیماً در رویارویی با واقعیات به درک و فهم عمیق پدیده‌ها دست یابد. در این روش سعی می‌شود که مربی و کادر مدرسه کمترین دخالت را در فرایند یادگیری کودک داشته باشند تا بدین طریق اجازه دهند استعدادهای کودک آن گونه که هست و نه آن گونه که باید، رشد و شکل گیرد. اداره یک مدرسه به روش شناختی کار بسیار دشواری است که شاید در مقام حرف و ایده، ساده و جذاب به نظر برسد، اما به دانش، صبر و تجربه‌ی بالایی نیازمند است که نظام مدرسه از هم گسیخته نشود و در عین واگذاری امر یادگیری به کودکان و دادن آزادی‌های فراوان، خروجی آموزشی و تربیتی مدرسه در سطح مطلوبی باشد. مدارس مفید و بادبادک دو نمونه از مدارس شناختی است که به عقیده شخصی من مدرسه مفید در تحقق شعارها و اهدافی که ارائه کرده بود، موفق نبوده است و به همین دلیل مدرسه فرزندم را عوض کردم.

لذا در گام دوم، بسیار مهم است که رویکرد تربیتی مدرسه با ارزش‌ها و هنجارهای خانوادگی شما منطبق باشد و آن را قبول داشته باشید تا در طول تحصیل فرزندتان بتوانید با آن همراه شوید و به قوانین آن پایبند باشید.

۳- هزینه تحصیل

قطعاً هزینه ثبت نام یکی از شاخص‌های مهم در انتخاب مدرسه دولتی یا غیردولتی است. هزینه مدارس تراز اول غیر دولتی تهران نظیر مفید، صلحا، پیام، خرد، مصباح، روزبه، سروش، علامه طباطبایی و … برای مقطع دبستان در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ حدود هفت میلیون تومان است. همین هزینه بالا، موجب فیلتر شدن برخی طبقات اجتماعی از ورود به چنین مدارسی خواهد شد. همین مسأله باعث می‌شود که جامعه مدرسه از حالت نرمال خارج شود و کودک در یک محیط گلخانه‌ای رشد و پرورش یابد. به عقیده‌ی برخی روانشناسان یکی از فضاهای مطلوب برای رشد و تربیت کودک این است که محیط تحصیلی او نمونه‌ی کاملی از محیط جامعه باشد. بدین معنا که فقیر و غنی، درستکار و بدکار، شاگرد زرنگ و تنبل در آن حضور داشته باشند در عین این که فضای حاکم بر مدرسه سالم و مؤید رفتار و افکار خوب و پسندیده باشد. ثبت نام در برخی مدارس غیردولتی که فقط برخی اقشار جامعه قدرت ثبت نام در چنین مدارسی را دارند، کودک را از محیط طبیعی جامعه دور می‌کند و سطح خواسته‌های وی را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد، به گونه‌ای که بعضاً این خواسته‌ها هیچ تناسبی با میزان درآمد خانوار ندارد و صرفاً به خاطر رقابت یا عقب نماندن از دوستان همکلاسی مطرح شده است. لذا توجه به این مسأله که اغلب خانواده‌هایی که در یک مدرسه ثبت‌نام می‌کنند به کدام طبقه‌ی اجتماعی تعلق دارند، در انتخاب مدرسه بسیار حائز اهمیت است.

۴- نزدیک بودن به محل سکونت

یکی از شاخص‌های مهم برای انتخاب مدرسه، نزدیک بودن آن به محل سکونت است، به گونه‌ای که دانش‌آموز در رفت و آمد بین مدرسه خسته نشود. اگر چه شاید برای برخی نقاط شهر که مدرسه مناسبی در آن حوالی نباشد، این قانون صدق نکند، اما در شرایط برابر یا حتی مواردی که یک مدرسه دور با امتیاز ۶۰ به ۴۰ بر یک مدرسه نزدیک برتری دارد، ترجیح این است که در مدرسه نزدیک‌تر ثبت‌نام شود. علت نخست که کوتاهی زمان تردد است و علت دوم داشتن دوستان همکلاسی در محدوده‌ی محل سکونت است. بعضاً نیاز است که دانش‌آموزان برای انجام تکالیف به صورت گروهی به منزل یکدیگر مراجعت کنند، یا در زمانی که دانش‌آموز به هر دلیلی غیبت داشته است، تکلیف یا درس آن روز را از یکی از همکلاسی‌های خود دریافت کند و دور بودن منزل به محل سکونت شانس حضور همکلاسی‌هایی که در همسایگی یا نزدیکی منزل وی هستند را کاهش می‌دهد.

۵- فعالیت‌های فوق برنامه

واقعیت امر این است که بسیاری از مهارت‌هایی که در زندگی شخصی خودم آموخته‌ام مدیون فعالیت‌های فوق برنامه مدارس شاهد بوده است. من یک بار در دوران دبستان تئاتر بازی کردم، در تمامی مقاطع عضو گروه سرود و بعضاً تک‌خوان گروه بودم. بارها و بارها در جمع‌های بزرگ دانش‌آموزان و اولیا و مربیان به اجرای دکلمه و خواندن مقاله پرداختم، در سال سوم راهنمایی سخنگوی شورای صنفی کلاس بودم و در همان دوران تحصیل به برخی از شهرهای ایران در قالب اردوهای دانش‌آموزی سفر کردم و زندگی گروهی و کار دسته‌جمعی را در چنین فضاهایی تجربه کردم. همه‌ی اینها مواردی است که در مدارس دولتی کمتر به آنها پرداخته می‌شود، حال آن که برای رشد و بارور ساختن استعدادها و خلاقیت‌های کودک، وجود چنین بسترهایی بسیار مثمر ثمر و مؤثر خواهد بود.

۶- ساعت کاری مدرسه و شغل مادر

مدارس دولتی عمدتاً بین ساعت ۱۲ تا ۱۳ تعطیل می‌شوند و برای مادرانی که شاغل هستند، این زمان تعطیلی دانش‌آموزان مناسب نیست. زمان تعطیلی برای مدارس غیردولتی حدود ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ است که با افزودن زمان برگشت به منزل تقریباً می‌توان آن را با زمان برگشت مادر هماهنگ کرد. در انتخاب مدرسه به این مسأله نیز توجه داشته باشید

نکته پایانی و جمع‌بندی

شاکله اصلی شخصیت کودک در خانواده شکل می‌گیرد. اگر شما به عنوان والدین فرزندتان با او دوست باشید و این ارتباط دوستانه را در پرتوی راهنمایی‌های یک مشاور با وی استمرار دهید، برای فرزندتان وقت بگذارید و بهترین دوست و امین اسرار او باشید، چندان از بابت انتخاب مدرسه نگران نباشید.

متأسفانه این روزها با افزایش مشغله‌ی والدین، آنها به دنبال مدرسه‌ای هستند که با پرداخت یک هزینه‌ی هنگفت، مسئولیت تعلیم و تربیت فرزندشان را به آن مدرسه واگذار کنند، غافل از آن که این مسئولیت خطیر قابل برون‌سپاری و واگذاری به غیر نیست و در هر صورت اعمال و رفتار فرزند را به پای والدین او می‌نویسند.

لذا مناسب‌ترین مدرسه، مدرسه‌ای است که هم‌راستا با فضای تربیتی خانواده باشد، بستر بروز و ظهور خلاقیت و استعداد کودکان را فراهم نماید و به تفاوت‌های آن‌ها احترام بگذارد. اولیای دانش‌آموزان را در امر تعلیم و تربیت درگیر کند و گزارش‌های خوب و به موقع از وضعیت تحصیلی و فرهنگی دانش‌آموز به ایشان ارائه نماید.

یک راهنمای خوب:

از این سایت www.madreseha.ir می‌توانید فهرست تمامی مدارس ایران را به همراه نوع مدرسه، نشانی و تلفن دریافت نمایید. لیست مدارس به تفکیک شهر و منطقه، پسرانه و دخترانه، دبستان و دبیرستان ارائه شده است و امکانات جستجوی خوبی دارد.

در همین زمینه:

جبر مدرنیته

مدرنیته و تجدد آرام آرام به همه‌ی سطوح زندگی انسان راه یافته است، از شیوه‌ی جابجایی تا شیوه‌ی غذا خوردن و نشستن. دیگر کمر درد و پا درد آن چنان فراگیر شده است که حتی اگر خودتان چنین مشکلاتی نداشته باشید، میهمانان از شما طلب مبل و صندلی می‌کنند و نشستن بر روی زمین مقدورشان نیست. پس دست کم برای تعامل مسالمت‌آمیز با سایرین به یک دست مبل نیاز دارید.

ریشه لغت مبل

واژه مبل از زبان فرانسوی وارد زبان فارسی شده است که ریشه‌ی آن لغت meubles است. اما معادل کلمه مبل در زبان انگلیسی لغت sofa است.

در بازار ایران، مبل به دو نوع استیل (کلاسیک) و مبل راحتی تقسیم می‌شوند. به نظر می‌رسد واژه استیل در ترجمه Classic style sofa به معنای «مبل با طرح سنتی» وارد زبان فارسی شده باشد یا این که از ترجمه Steel sofa به معنای «مبل فلزی» رواج یافته باشد که در هر صورت واژه نادرستی است. زیرا style به معنای طرح و مدل است و هیچ دسته‌بندی خاصی را مشخص نمی‌کند. همچنین steel نیز به معنای فلز است که تقریباً هیچ مبل استیل فلزی در بازار ایران یافت نمی‌شود.

مبل استیل (کلاسیک)

Classic-Sofa

مبل استیل (کلاسیک) یونانی

 

مهم‌ترین کاربرد مبل استیل برای اتاق پذیرایی است. زیرا از آن‌ها زیاد استفاده نمی‌شود و بیشتر زیبایی آن مدنظر است تا راحتی آن. به خاطر داشته باشید که ارتفاع نشیمن‌گاه مبل‌های استیل بالاتر از مبل‌های راحتی است و فوم یا ابر به کار رفته در آن‌ها انعطاف چندانی ندارد. این دو مورد باعث می‌شود که مبل‌های استیل نشیمن راحتی نداشته باشند و برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شوند. اما از آن جهت که ترکیب چوب و پارچه است و امکان منبت‌کاری بر روی چوب را در اختیار طراح و سازنده قرار می‌دهد، زیباتر از مبل‌های راحتی هستند.

مبل راحتی

Modern-Sofa

مبل راحتی مدرن

مبل راحتی اصولاً برای اتاق نشیمن (Living room) طراحی شده است. بیشتر قسمت‌های مبل راحتی با پارچه رویه کوبی شده است و در زبان انگلیسی به چنین مبلی fully upholstered sofa می‌گویند. همان گونه که از نام آن پیداست، راحت بودن مهم‌ترین ویژگی این گونه مبل‌هاست. اما توجه کنید که مبل‌های راحتی معمولاً حجیم‌تر و سنگین‌تر از مبل‌های استیل هستند، بنابراین برای به دست آوردن راحتی بیشتر ممکن است برخی مزایای دیگر نظیر زیبایی و کم‌حجم بودن را از دست بدهید. مبل‌های راحتی از نظر طراحی و چیدمان به دو دسته‌ی L (ال شکل) و معمولی (شامل یک مبل سه نفره، یک دو نفره و دو یک نفره) تقسیم می‌شوند.

مبل نیمه راحتی

بین دو گروه مبل راحتی و مبل استیل، یک گروه نیمه راحتی یا نیمه استیل قرار گرفته است که تلاشی برای ادغام مزایای هر دو گروه بوده است. مثلاً دسته‌های مبل چوبی است اما نشیمن آن راحت‌تر از مبل‌های استیل است.

چه مبلی برای منزل شما مناسب است؟

قبل از انتخاب مبل لازم است به چند سؤال پاسخ بدهید:

۱- مبل را برای اتاق نشیمن می‌خواهید یا اتاق پذیرایی؟

۲- بین سه معیار زیبایی، راحتی و کم حجم بودن، کدام یک اولویت بیشتری دارند؟

۳- چه قدر برای خرید یک دست مبل می‌خواهید هزینه کنید؟

اگر منزل شما وسیع است و سالن پذیرایی از اتاق نشیمن جداست و هر دو اتاق فضای بسیار خوبی برای چینش مبل دارد و شما نیز مشکل مالی ندارید، کار چندان سختی در پیش رو ندارید. کافی است یک دست مبل استیل برای پذیرایی و یک دست مبل راحتی برای اتاق نشیمن خریداری کنید و خلاص. اما در شرایطی که اغلب خانواده‌ها به دلیل قیمت بالای ملک و مسکن در آپارتمان‌های نسبتاً کوچک و نقلی زندگی می‌کنند، مدیریت فضای داخل آپارتمان و انتخاب صحیح نوع مبل بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

معیار نخست – سلیقه و سبک زندگی

یکی از مهم‌ترین معیارها در انتخاب مبل، سلیقه‌ی شخصی شماست. به عنوان مثال برخی افراد علاقه‌ی خاصی به مبل‌های استیل دارند و علی رغم قیمت بالا و راحتی کمتر، آن را به مبل راحتی ترجیح می‌دهند. از آن جهت که مبل بخشی از اثاث و مبلمان (Furniture) داخل خانه شماست و مدام چشم شما به آن می‌افتد و مرتباً از آن استفاده می‌کنید، خیلی مهم است که از دیدن و کاربری آن لذت ببرید. لذا به سلیقه و انتخاب خودتان اولویت بالایی اختصاص دهید. مسأله‌ی بعدی سبک زندگی شماست. بعضی افراد بسیار اهل مهمانی رفتن و مهمانی دادن هستند و برخی دیگر خیر. باید ببینید در طول سال از این مبل‌ها بیشتر قرار است خودتان استفاده کنید یا میهمانان. اگر خیلی مهمان به منزل شما رفت و آمد نمی‌کند و تعصب خاصی روی مبل استیل ندارید، مبل راحتی برای شما مناسب‌تر است.

معیار دوم – هزینه

قیمت مبل‌های استیل به طور میانگین از مبل‌های راحتی بیشتر است. کند و کاری و منبت‌کاری روی چوب و این که روی هر چوبی چنین امری میسر نیست، قیمت مبل‌های استیل را بالا برده است.

معیار سوم – فضا

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب مبل، فضای لازم برای تردد بین مبل‌هاست. حتماً اتاق یا سالنی که قرار است مبل‌ها در آن چیده شود را متر کنید و طول و عرض تقریبی مبل‌هایی که قصد خریداری آن را دارید از فروشنده سوال کنید تا بعداً با مشکل کمبود فضا یا چیدمان مبل‌ها مواجه نشوید. اگر میز ناهارخوری ندارید و سبک زندگی شما به گونه‌ای است که شام و ناهار را دور سفره و بر روی زمین میل می‌کنید، حتماً به فضایی که برای چنین امری می‌بایست آزاد باشد توجه کنید.

معیار چهارم – دوام و زیبایی

برخی افراد در خرید مبل این گونه تصمیم می‌گیرند که مبل راحتی نسبتاً ارزان می‌خرند ولی هر چند سال یک بار آن را عوض می‌کنند. سناریوی دیگر این است که مبل بادوام‌تر می‌خرند و بعضاً رویه‌ی آن را عوض می‌کنند. انتخاب هر کدام از این سناریوها در قیمت و رویکرد شما به خرید مبل بسیار مؤثر است.

معیار پنجم – طراحی و نشیمن

حتماً در زمان گشت و گذار برای خرید مبل، نشیمن مبل‌ها را امتحان کنید. یکی از مهم‌ترین معیارهایی که صرفاً از طریق نشستن بر روی مبل به دست خواهد آمد، میزان راحتی نشیمن مبل است. برخی مبل‌ها فاقد پشت سری هستند. یعنی پشتی مبل کوتاه‌تر از گردن شما طراحی شده است. لذا اگر به عادت روی مبل خواب‌تان می‌برد یا بدتان نمی‌آید که روی مبل چرتی بزنید، این مدل طراحی برای شما مناسب نیست. بعضی افراد نیز عادت دارند که روی کاناپه بخوابند، اگر جزو این افراد هستید، حتماً راحتی کاناپه را از این حیث امتحان کنید.

برخی اصطلاحات خرید و فروش مبل

کلاف: به بدنه و چارچوب اصلی مبل که عمدتاً از چوب ساخته می‌شود، کلاف می‌گویند. کلاف مبل‌ها بیشتر از چوب روس یا چوب راش ساخته می‌شود و استحکام آن نقش بسیار مهمی در دوام مبل دارد.

پارچه نانو: یکی از شگردهایی که اخیراً فروشندگان مبل برای جلب نظر مشتریان به کار می‌برند، این است که می‌گویند این مبل با پارچه نانو تهیه شده و آب و چای در آن نفوذ نمی‌کند. قیمت یک متر مربع پارچه نانوی واقعی بالای صد هزار تومان است. یک دست مبل راحتی به طور میانگین به ۲۵ متر پارچه نیاز دارد و با این حساب فقط دو و نیم میلیون تومان هزینه‌ی پارچه آن می‌شود. واقعیت ماجرا این است که این پارچه‌ها نانو نیست بل‌که ضد آب است و چند ثانیه‌ای در برابر نفوذ آب و مایعات مقاومت می‌کند، اما اگر آب روی آن بماند در آن نفوذ خواهد کرد. لذا فریب پارچه نانو را نخورید.

puff

پاف: برخی از مبل‌های راحتی چون عیناً از روی ژورنال‌های خارجی طراحی و تولید شده‌اند، یک قطعه‌ی روکوبی شده مجزا دارند که فقط شامل نشیمن‌گاه است و بخش پشتی ندارد و اصطلاحاً به آن پاف (puff) می‌گویند. در فرهنگ غربی پاف را برای راحتی بیشتر زیر پای خود قرار می‌دهند. اما در برخی نمایشگاه‌های مبل برای این پاف‌ها شیشه طراحی کرده‌اند و آن را به عنوان میز جلو مبلی به فروش می‌رسانند.

واحد مبل: مبل سه نفره معادل دو واحد، مبل دو نفره معادل یک و نیم واحد و مبل یک نفره معادل یک واحد است. با این حساب یک دست مبل که شامل دو مبل یک نفره، یک مبل دو نفره و یک مبل سه نفره است، ۵.۵ واحد خواهد بود. دانستن این موضوع از این جهت مهم است که اگر شما به جای دو مبل یک نفره، یک مبل دو نفره‌ دیگر بردارید، نیم واحد از کار شما کم می‌شود. فرض کنید قیمت مبل ۵۵۰۰۰۰۰ تومان است، با تقسیم قیمت کل بر ۵.۵ واحد، قیمت واحد هر مبل یک میلیون تومان خواهد شد و با کسر نیم واحد ۵۰۰۰۰۰ تومان از قیمت کل کم می‌شود.

ست مبل: معمولاً یک دست مبل برای هفت نفر پیش‌بینی شده است و همان طور که قبلاً اشاره شد شامل، یک سه نفره، یک دو نفره و دو یک نفره می‌باشد. اما لازم نیست شما این تعداد و ترکیب را رعایت کنید، بل‌که می‌توانید متناسب با فضا و نیاز خودتان تعداد و ترکیب چند نفره بودن آن را کم و زیاد کنید. با دانستن فرمول محاسبه واحد مبل، قیمت نهایی را به راحتی می‌توانید محاسبه کنید.

چند نکته مهم

۱- تغییر رنگ: بسیاری از فروشندگان با ارائه‌ی کالیته‌ی رنگ و برای جلب نظر شما، می‌گویند مبل را با هر رنگی که شما بخواهید می‌سازند. به خاطر داشته باشید که یک رنگ یا یک پارچه تا زمانی که روی یک مبل ننشیند، تناسب، زیبایی یا زشتی آن مشخص نخواهد شد. لذا تغییر رنگ یک مبل متناسب با رنگ دلخواه شما، با پذیرش ریسک بالایی همراه است. توصیه می‌شود همان رنگی که در فروشگاه دیده و پسندیده‌اید را انتخاب کنید.

۲- گارانتی: معمولاً فروشندگان برای جلب نظر مشتری، وعده‌های مختلف در خصوص گارانتی تعویض یا امثالهم می‌دهند. اما در زمان معامله یا گارانتی ارائه شده با وعده‌های اولیه انطباق ندارد، یا آن قدر تبصره به آن خورده است که عملاً گارانتی معنایی ندارد و یا گارانتی ارائه شده اعتبار چندانی ندارد و از ضمانت اجرایی لازم برخوردار نیست. لذا توصیه می‌شود گارانتی را کلاً فراموش کنید و جنسی را انتخاب کنید که از دوام و استحکام لازم برخوردار باشد. با کمی گشت و گذار، مشاهده و مقایسه‌ی محصولات فروشگاه‌های مختلف این مهارت را به دست خواهید آورد.

۳- خطای چشم: به دلیل آن که فضای نمایشگاه‌های فروش مبل غالباً وسیع و بزرگ است، حجم واقعی مبل‌های راحتی چندان نمود ندارد. اگر با محدودیت فضا روبرو هستید، حتماً در زمان خرید طول و عرض مبل‌ها را با ابعاد مکانی که قرار است مبل‌ها در آن مستقر شوند، مقایسه کنید تا بعداً شگفت‌زده نشوید.

۴-کفی و پشتی ثابت یا دوبل: یکی از نکاتی که حین خرید مبل باید به آن دقت کنید این است که کفی و پشتی مبل ثابت است یا از آن جدا می‌شود. جدا شدن آن‌ها از جهت قابلیت شست‌وشو خوب است، اما اگر فرزند یا فرزندانی دارید که از آن‌ها به عنوان توپ فوتبال یا ابزاری برای کوبیدن در سر و کله‌ی یکدیگر استفاده می‌کنند، عمر و یکپارچگی مبل به شدت کاهش می‌یابد و مبل جدید شما سریعاً از ریخت و قیافه می‌افتد.

در همین زمینه:

گام نخست – انتخاب نام دامنه

یک سایت مستقل زیردامنه (sub domain) هیچ سایتی نیست. یعنی نشانی سایت می‌بایست به یکی از دامنه‌های ریشه‌ای مثل .ir, .com, .org, .net, .info و امثال اینها ختم شود. هر کدام از دامنه‌های فوق دارای یک فلسفه‌ی وجودی هستند. مثلاً .com مخفف commercial برای امور تجاری، .org مخفف organization برای سازمان‌ها و امور اداری، .net مخفف network برای شبکه‌ها و خدمات‌دهندگان شبکه و .info برای امور اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود. هر کشور برای خود یک دامنه‌ی دو حرفی مستقل دارد که .ir متعلق به ایران است. متصدی ثبت دامنه در ایران سایت www.nic.ir وابسته به فیزیک نظری است.

انتخاب دامنه .ir نشان دهنده‌ی هویت ایرانی سایت و نویسنده‌ی آن است. هزینه‌ی ثبت و تمدید آن به نسبت سایر دامنه‌ها ارزان‌تر است. دامنه‌ی .com از محبوبیت بیشتری برخوردار است و پس از وارد کردن نام سایت در مرورگر، به کمک کلید میانبر Ctrl + Enter عبارت .com به انتهای نام سایت و عبارت www. به ابتدای آن اضافه می‌شود. به جهت آن که هزینه‌ی ثبت دامنه‌ی .com به دلار پرداخت می‌شود گران‌تر از .ir است، اما برای کسانی که قصد ندارند هویت نویسنده مشخص باشد، مناسب‌تر است. زیرا در ثبت دامنه‌ی .ir اسم و مشخصات، نشانی و شماره تماس صاحب دامنه می‌بایست وارد شود.

پس از انتخاب نوع دامنه، نام آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که کوتاه و با مسمّا باشد. تلفظ و هجی کردن آن راحت باشد. ترجیحاً اگر سایت شخصی است، ترکیبی از نام و نام‌خانوادگی شما باشد. توصیه می‌شود از روش‌های معمول نگارش اسامی به انگلیسی استفاده کنید. مثلاً برای ثبت یک سایت به نام فتوحی این گونه بنویسید: Fotouhi.ir و اگر از این دیکته‌ها استفاده کنید: Fotoohi.ir, Fotuhi.ir, Fotouhy.ir, … مرتباً باید این نوع نگارش سایت را برای افراد توضیح دهید که مثلاً با y نوشته می‌شود نه با i یا امثال این‌ها.

اگر نام و نام‌خانوادگی شما خیلی طولانی است، سعی کنید از مخفف این دو استفاده کنید. مثلاً برای نام و نام خانوادگی محمدرضا فتوحی‌نژاد، mrftn.ir می‌تواند مناسب باشد. گاهی شما مجبور هستید که از طریق تلفن نام دامنه را برای یک دوست یا همکار تلفظ کنید. به یاد داشته باشید که تلفن فقط فرکانس ۰ تا ۴ کیلوهرتز را می‌تواند منتقل کند، در حالی که صدای انسان بین ۰ تا ۱۶ کیلوهرتز است و فیلتر شدن بخش بالای فرکانس، اندکی موجب تغییر صدا و شباهت یافتن تلفظ برخی حروف می‌شود. به عنوان نمونه دو حرف انگلیسی F و S از طریق تلفن کاملاً شبیه به هم شنیده می‌شوند. در انتخاب نام دامنه به این موارد توجه کنید.

پس از قطعی شدن نام دامنه می‌بایست از موجود بودن و امکان ثبت آن مطمئن شوید. این کار را می‌توانید به کمک سایت‌هایی که خدمات ثبت دامنه و میزبانی سایت ارائه می‌کنند، انجام دهید. به یاد داشته باشید که هزینه‌ی ثبت دامنه ir توسط شرکت‌ها ارزانتر از ثبت مستقیم در سایت www.nic.ir است. چون ایرنیک ترجیح می‌دهد به جای افراد متفرقه با شرکت‌های واسط و resellerها کار کند.

گام دوم – انتخاب میزبان

سایت شما علاوه بر نام به یک سرویس دهنده نیازمند است. یعنی صفحات سایت شما می‌بایست بر روی یک سرور متصل به اینترنت قرار گیرند که پس از وارد کردن نشانی این سایت، دامنه‌ی ریشه (مثلاً ir) به مراجعان بگوید که صفحات سایت شما را می‌بایست از کدام سرور مشاهده کرد. برای سایت‌های شخصی که تعداد بازدیدکنندگان آن محدود است، معمولاً توصیه می‌شود که از اجاره‌ی فضا بر روی یک سرور اشتراکی استفاده شود. اما برای سایت‌های حرفه‌ای که تعداد مراجعه کنندگان آن خیلی بالاست، لازم است یک سرور اختصاصی اجاره شود.

سیستم عامل و برنامه‌های نصب شده بر روی سرورهای متصل به اینترنت، به دو دسته‌ی مبتنی بر Windows و Linux تقسیم می‌شوند. کسانی که قصد دارند از وردپرس فارسی برای راه‌اندازی سایت خود استفاده کنند، می‌بایست فضا یا سرور خود را مبتنی بر Linux انتخاب نمایند.

برای یک سایت شخصی، معمولاً فضایی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ مگابایت، بسته به میزان عکس‌ها و فایل‌های جانبی سایت کفایت می‌کند. البته این فضا، شامل صفحات سایت، بانک اطلاعاتی، فایل‌های پشتیبان، فایل گزارش‌های سایت و ایمیل‌های شخصی شما نیز می‌شود. لذا اگر قصد دارید از ایمیل سایت مثلاً info@yourname.ir به صورت مستقل استفاده کنید، لازم است فضای بیشتری را اجاره کنید. اما به جهت ناپایداری و امکانات محدود Mail Serverهایی که بر روی سرورهای اشتراکی نصب می‌شود، توصیه این است که ایمیل سایت را بر روی ایمیل اصلی خودتان (مثلاً Yahoo, Gmail یا Hotmail) فوروارد کنید.

شرکت‌های متعددی اقدام به ارائه‌ی خدمات میزبانی و ثبت دامنه کرده‌اند. این شرکت به عنوان نمونه ذکر می‌شود که نگارنده تجربه‌ی نسبتاً خوبی از ارائه‌ی خدمات آن داشته است:

گام سوم – بارگذاری صفحات سایت

پس از آن که دامنه سایت را ثبت و برای آن فضا اجاره کردید، شرکت میزبان برای شما ایمیلی ارسال می‌کند که حاوی تنظیمات و دسترسی‌های لازم جهت بارگذاری (upload) صفحات و فایل‌های سایت شماست. معمولاً در بخش راهنمای سایت میزبان توضیحات کافی در این خصوص آورده شده است که از تکرار آن‌ها پرهیز می‌شود. به خاطر داشته باشید که از زمان ثبت دامنه تا امکان اتصال به آن زمانی بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد تا DNSها به روز رسانی شوند و از این سایت جدید مطلع گردند.

اگر قصد دارید از وردپرس فارسی برای راه‌اندازی سایت خود استفاده کنید، آخرین نسخه را از +اینجا دریافت کنید و سپس بر روی سایت بارگذاری نمایید. برای بارگذاری از دو روش FTP یا کنترل پنل سایت می‌توانید استفاده کنید. معمولاً کنترل پنل سایت امکان استخراج فایل‌های فشرده را فراهم کرده است. فایل بارگذاری شده را از حالت فشرده خارج کنید و در مسیر اصلی (root) قرار دهید.

توضیحات کامل مراحل نصب وردپرس فارسی در +اینجا آمده است. به جهت آن که وردپرس محصول خرد جمعی هزاران برنامه‌نویس است، پیش از شما افراد زیادی با مشکلات نصب و راه‌اندازی آن دسته و پنجه نرم‌ کرده‌اند و اشکالات خود را در بخش انجمن وردپرس فارسی مطرح کرده‌اند. سایر کاربران و برنامه‌نویسان نیز به این اشکالات پاسخ داده‌اند. لذا از این گنجینه اطلاعات برای یافتن پاسخ سؤال یا اشکال خود می‌توانید استفاده کنید. همچنین افزونه‌ها و امکانات فراوانی توسط برنامه‌نویسان برای وردپرس طراحی شده است که به رایگان می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

گام چهارم – انتقال مطالب از وبلاگ قبلی

اگر پیش از این در وبلاگ‌های عمومی نظیر بلاگفا، پرشین‌بلاگ، بلاگ‌اسکای و … ، وبلاگ ساخته بودید، مبدل‌هایی برای این کار نوشته شده است. بهترین مبدلی که برای تبدیل داده‌های بلاگفا به فید استاندارد وردپرس یافته‌ام، +مبدلی است که توسط سعید میرزایی طراحی شده است. برخی از سایت‌ها برای انتقال و تبدیل اطلاعات، کلمه عبور وبلاگ شما را طلب می‌کنند، هرگز چنین اقدامی انجام ندهید. چون در معرض مهندسی اجتماعی و هک وبلاگ قرار خواهید گرفت.

یک افزونه در فایرفاکس برای این تبدیل نوشته شده که سایت ایران ایزی +اینجا توضیحات لازم را برای آن ذکر کرده است، اما من نتوانستم از این روش استفاده کنم، شاید برای شما مفید باشد. اگر عبارت “مهاجرت از بلاگفا به وردپرس” یا “انتقال مطالب از بلاگفا به وردپرس” را در گوگل جستجو کنید، مطالب خوب و مفیدی که ماحصل تجربه سایر مهاجران است، خواهید یافت. از مبدل سایر وبلاگ‌ها بی‌اطلاع هستم.

پس از تهیه فید استاندارد وردپرس، از طریق افزونه‌ی درون‌ریزی، پست‌ها و نظرات کاربران را به سایت جدید منتقل کنید.

گام پنجم – انجام تنظیمات و بهینه‌سازی سایت

برای سایت خود یک پوسته (قالب) انتخاب کنید یا از بخش پوسته‌ها در سایت وردپرس فارسی، یک پوسته را دریافت کرده و مطابق راهنمای سایت در بخش پوسته‌های سایت خودتان بارگذاری کنید. از بخش افزونه‌ها می‌توانید امکانات بسیار خوبی نظیر:

و صدها گزینه‌ی دیگر را دریافت نمایید.

مطالبی که توسط مبدل یا کپی پیست، وارد وردپرس شده‌اند، بعضاً نیازمند ویرایش هستند. اگر سایت شما دچار بهم ریختگی است، مطالب منتقل شده را یک بار در ویرایشگر به روز رسانی کنید. برای ساماندهی و دسترسی بهتر کاربران به مطالب وبلاگ، توصیه می‌شود یک بار از ابتدا مطالب را دسته‌بندی کنید و برچسب‌های مرتبط به آن‌ها اختصاص دهید. اگر مطالب شما به صورت ناقص به وردپرس منتقل شده‌اند، یک بار دیگر اصل مطلب را از وبلاگ خودتان یا از Google Cache کپی کنید و در ویرایشگر وردپرس جایگذاری نمایید.

اگر وبلاگ شما به دلایلی مسدود یا هک شده است علاوه بر Google Cache از سایت http://www.archive.org برای بازیابی اطلاعات سایت یا وبلاگ از دست رفته‌تان می‌توانید اقدام کنید.

امیدوارم از سایت جدید خود لذت ببرید و به خوبی آن را مدیریت کنید.

مقدمه

خرید و فروش زمین یا آپارتمان، بیش از آن که جنبه‌ی تجاری داشته باشد، جنبه‌ی حقوقی دارد. فلذا لازم است در اولین گام نسبت به مطالعه‌ی قوانین حقوقی خرید و فروش مسکن و مسائل مبتلا به آن اقدام کنید یا از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید، تا بعداً متضرر نشوید.

آژانس‌های مسکن

بنگاه‌های مسکن یکی از ساده‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین مکان‌هایی هستند که شما نه می‌توانید به آنها اعتماد کنید و نه از مراجعه‌ی به آنها برای جستجوی مسکن و تنظیم قرارداد گریز و چاره‌ای دارید. مطابق طرح بررسی ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان که در سال ۱۳۸۱ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام گردید، شغل بنگاهی از پایین‌ترین درجه‌ی اعتماد نزد ایرانیان برخوردار است. متأسفانه در بسیاری از موارد، دروغگویی و فریبکاری به بخش لاینفک این شغل برای جوش دادن معامله تبدیل شده است. اگر چه بعضاً مشاوران املاک منصف و صادق نیز یافت می‌شوند. در این بخش به نکاتی که در هنگام مراجعه به دفاتر مشاور املاک می‌بایست مورد توجه قرار گیرد، اشاره خواهم کرد:

۱. دارا بودن جواز کسب و عضویت آژانس مسکن را در سامانه اطلاعات مدیریت املاک و مستغلات کشور از طریق برچسبی که بر روی شیشه نصب کرده یا مجوزی که بر دیوار الصاق کرده‌اند، حتماً کنترل کنید. چون در صورتی که آژانس مسکن جواز کسب و امکان ثبت اینترنتی مبایعه‌نامه را نداشته باشد، کد رهگیری برای مفاصا حساب مالیاتی صادر نخواهد شد و عملاً برای انجام امور مالیاتی نیازمند مراجعه به یک بنگاه مسکن دیگر برای ثبت قرارداد در سامانه یکپارچه و اخذ کد رهگیری هستید و در این حالت دو بار می‌بایست حق کمیسیون بپردازید. پس از ابتدا دقت کنید که آژانس مسکن حتماً به لحاظ قانونی دارای پروانه کسب و عضو طرح ساماندهی مشاوران املاک باشد.

۲. اگر قصد فروش ملک خود را دارید ابتدا به عنوان یک خریدار و اگر قصد خرید مسکن دارید ابتدا به عنوان یک فروشنده وارد بنگاه شوید. این کار باعث می‌شود که شما اطلاعات بهتری نسبت به قیمت واقعی مسکن مورد نظرتان به دست بیاورید. چون بنا بر این است که بنگاه‌های مسکن واقعیت را به شما نمی‌گویند و اگر فروشنده هستید توی سر ملک می‌زنند و اگر خریدارید آن را ارزشمند جلوه می‌دهند، یک دستی زدن شما باعث می‌شود که منفی در منفی مثبت شود.

۳. پس از آن که مظنه‌ی قیمت ملک دست‌تان آمد، قیمت فروش ملک‌تان را به اضافه‌ی ۵% جای تخفیف اعلام کنید، اما به بنگاه نگویید که ۵% را به عنوان تخفیف گذاشته‌اید، چون در صورت اطلاع از چنین چیزی خودشان قیمت را با کسر آن ۵% به خریدار اعلام می‌کنند. اگر خریدار مسکن هستید حداکثر بودجه‌ی خودتان را با احتساب وامی که احیاناً اخذ خواهید کرد به بنگاه اعلام کنید. این عدد باید برای شما کاملاً شفاف باشد که در حال حاضر چقدر پول نقد برای انعقاد قرارداد دارید و مابقی را طی چند قسط و نهایتاً تا چه زمانی پرداخت خواهید کرد. یک قاعده‌ی نانوشته و مرسوم در خرید و فروش مسکن بدین صورت است که یک سوم ثمن معامله در هنگام عقد قرارداد، یک سوم دیگر در هنگام تحویل کلید و یک سوم باقیمانده نیز در دفترخانه اسناد رسمی هنگام قطعی شدن سند می‌بایست پرداخت گردد. حتماً سعی کنید که به همین منوال عمل کنید.

۴. توضیح دادن مشخصات ملک برای هر بنگاه زمان زیادی را از شما تلف می‌کند. لذا توصیه می‌شود برای صرفه‌جویی در وقت، مشخصات کامل ملک خود را به همراه نشانی، شماره تماس، زمان بازدید و قیمت، روی برگه‌های کوچک تایپ و چاپ کنید تا بتوانید با ارائه‌ی آن برگه به هر بنگاه، ملک خود را به آژانس‌های مسکن بیشتری بسپارید.

۵. اسیر بازی‌های رایج بنگاه‌های مسکن نشوید. ذیلاً به برخی از این بازی‌ها اشاره می‌کنم:

خالی کردن دل مشتری

یکی از شگردهای اساسی بنگاه‌داران ارائه‌ی اطلاعات غلط و خالی کردن دل مشتری است. به خاطر داشته باشید که خرید یا فروش یک آپارتمان با قیمت‌های کنونی شاید مهم‌ترین معامله‌ی زندگی شما باشد. پس باید با دقت و تمرکز و مشاوره با اهل فن و آشنایان و نزدیکان خود نسبت به خرید یا فروش ملک اقدام کنید و تحت تأثیر اطلاعات نادرست یک یا چند بنگاه قرار نگیرید. گاهی اوقات مشاورین مسکن با ایجاد فضایی مبنی بر این که آپارتمان به شدت در حال گران شدن است، مشتری را به خرید یک ملک خاص تهییج می‌کنند. یا بر عکس با زدن توی سر ملک و ترسیم شرایط خوب خریدار، فروشنده را به قیمتی بسیار پایین‌تر از قیمت پیشنهادی‌اش راضی می‌کنند.

مشاور بد، مشاور خوب

شگرد پلیس بد، پلیس خوب را احتمالاً برای بازجویی شنیده‌اید. در این روش پلیس بد با تهدید و ارعاب، متهم را می‌ترساند و از خودش فراری می‌دهد و پلیس خوب با نشان دادن روی خوش او را پناه می‌دهد و به این وسیله از او حرف می‌کشد. اینجا هم داستان به همین صورت است. زمانی که شما برای فروش ملک به بنگاه مراجعه می‌کنید، یکی از مشاورین مسئول زدن بر سر ملک است و مشاور دیگر نیز برای این که شما فراری نشوید، هر از گاهی از آن تعریف می‌کند تا شما از قیمت خودتان عقب‌نشینی کنید و به قیمتی پایین‌تر برای فروش راضی شوید. همین داستان می‌تواند برای خرید آپارتمان نیز رخ دهد.

جوش دادن معامله برای حق کمیسیون

به خاطر داشته باشید که هدف نهایی تمامی آژانس‌های مسکن، جوش دادن معامله و اخذ حق کمیسیون از طرفین است. آنها کاری به رضایت مشتری و ارزنده بودن ملک و به قیمت بودن آن ندارند. پس اصرار آنها به جوش دادن معامله، بیش از هر چیز برای رسیدن به حق کمیسیون است. شما باید در این بین صرفاً مصالح خودتان را در نظر داشته باشید و تحت تأثیر پافشاری مشاوران مسکن قرار نگیرید.

ملک انحرافی

گاهی اوقات مشاوران مسکن با معرفی یک ملک با قیمت پرت، فضای ذهنی مشتری را عوض می‌کنند و می‌توانند در این فرصت ملک او را ارزانتر بخرند یا ملک دیگری را گرانتر بفروشند. بنگاه‌های مسکن از این ملک‌های انحرافی که پرت بودن قیمت آنها قطعاً بی‌حکمت نیست، زیاد در دست و بالشان دارند. حتماً موارد معرفی شده را با یک یا چند بنگاه دیگر کنترل کنید.

۶. برای تمامی مدارک، وجه نقد، اسناد یا کلید آپارتمانی که به بنگاه می‌سپارید، حتماً رسید مهردار دریافت کنید. کلید آپارتمان را فقط و فقط به بنگاهی که به آن اطمینان دارید بسپارید. زیرا موارد متعددی از سوء استفاده‌ از ملک خالی در غیاب صاحبش گزارش شده است.

۷. حق کمیسیون را صرفاً پس از دریافت مبایعه‌نامه‌ی رایانه‌ای ثبت شده در سامانه جامع اطلاعات مدیریت املاک و مستغلات که کد رهگیری و هولوگرام مربوطه بر روی آن درج شده است با آژانس مسکن تسویه نمایید.

۸. وجود اصل قبض آب، برق، گاز و تلفن به همراه اصل سند مالکیت و شناسنامه و کارت ملی مالک، به اضافه‌ی شناسنامه و کارت ملی خریدار برای ثبت قرارداد الزامی است. ضمناً هیچ یک از طرفین نباید ممنوع‌المعامله باشند، چون در این صورت امکان ثبت رایانه‌ای قرارداد وجود نخواهد داشت.

در همین زمینه: