بيستمين روز دي ماه سال ۱۳۸۹ بود كه در يك روز سرد زمستاني، در حالي كه مسير منزل تا دانشگاه را با خودروي شخصي (البته به صورت گروهي) طي مي‌كردم، شنونده‌ي برنامه پيك بامدادي راديو ايران بودم و گزارشي از راديو پخش شد با عنوان «همسفريابي اينترنتي». موضوع بسيار جديد و جذابي كه سوژه پايان‌نامه كارشناسي ارشد من قرار گرفت و پس از طرح با يكي دو نفر از اساتيد دانشكده در قالب پروپوزال به تصويب رسيد.

گزارش سه سال پيش راديو ايران را از +اينجا مي‌توانيد گوش كنيد.

هفته گذشته با راديو ايران تماس گرفتم و داستان پايان‌نامه‌ام را براي‌شان توضيح دادم كه اين پايان‌نامه با الهام از گزارش شما به انجام رسيده است. خيلي استقبال كردند و از مجموع 28 دقيقه صحبت‌هاي من در خصوص هم‌پيمايي، يكي دو دقيقه را گلچين كردند و در اولين روز مهر ماه سال 92 اين گزارش از برنامه پيك بامدادي راديو ايران پخش شد.

مصاحبه من با برنامه پيك بامدادي راديو ايران را نيز از +اينجا مي‌توانيد دريافت كنيد:

ظاهراً ديدگاه‌هاي كارشناسي من در حوزه مديريت شهري مورد توجه دبير برنامه پيك بامدادي قرار گرفته است، زيرا سه روز پيش نيز مصاحبه‌اي در خصوص انتقال پايتخت با من انجام دادند كه امروز صبح (2 مهر ماه) از راديو ايران پخش شد. بر خلاف نمايندگان مجلس كه عزم جدي دارند كه به منظور حل مشكلات شهر تهران، پايتخت مي‌بايست منتقل شود، من و اكثر كارشناسان مديريت و برنامه‌ريزي شهري انتقال پايتخت را تجربه‌اي ناموفق و هزينه‌بر مي‌دانيم.

شهري مانند توكيو با بيش از 13 ميليون نفر جمعيت و 7 ميليون دستگاه خودروي شخصي، مشكل ترافيك و آلودگي هوا ندارد، اما شهر تهران با 8.5 ميليون نفر جمعيت و 4 ميليون وسيله نقليه شخصي به شدت درگير معضل ترافيك و آلودگي هوا است. همين يك نمونه بيانگر اين است كه جمعيت بالا و تعداد زياد خودرو به تنهايي مشكل نيست، بل‌كه مسأله‌ي اصلي ضعف مديريت دستگاه‌هاي مسئول و تفرق مديريت شهري بين 15 نهاد و سازمان مجزاست.

در روز دفاع از پايان‌نامه نيز شبكه خبر سيما گزارشي از اين مراسم تهيه كرد كه تا كنون فايل آن به دست من نرسيده است.

ان‌شاء الله اين پايان‌نامه به زودي در قالب كتاب منتشر خواهد شد.

در همين زمينه: