هرناندو دو سوتو در كتاب پر آوازه‌ي خود يعني «راز سرمايه» (يا چرا سرمایه داری در غرب موفق می‌شود و در جاهای دیگر شکست می‌خورد)، بخشي را به اهميت مستندسازي و مكتوب كردن اطلاعات و ثبت و ضبط دانش اختصاص داده است. دو سوتو با مطالعه‌ي كشورهاي توسعه‌يافته و كشورهاي در حال توسعه و مقايسه‌ي آنها در مي‌يابد يكي از رموز اصلي پيشرفت كشورهاي غربي، وجود انواع مستندات و مكتوبات قابل اعتنا و معتبر در زمينه‌هاي مختلف و در دسترس بودن آنها براي عموم مردم است. ذيلاً بخشي از كتاب را عيناً نقل مي‌كنم:

What the poor majority in the developing world do not have, is easy access to the legal system, which, in the advanced nations of the world and for the elite in their own countries, is the gateway to economic success. For it is in the legal system where property documents are created and standardized according to law. That documentation builds a public memory that permits society to engage in such crucial economic activities as identifying and gaining access to information about individuals, their assets, their titles, rights, charges and obligations; establishing the limits of liability for businesses; knowing an asset’s previous economic situation; assuring protection of third parties; and quantifying and valuing assets and rights

«آن چه كه اکثریت فقیر در کشورهای در حال توسعه از آن برخوردار نيستند، دسترسی آسان به مستندات حقوقي و قانونی است، که در کشورهای پیشرفته جهان براي عموم و در کشور خودشان برای خواص آزاد است و اين دروازه‌ی موفقیت اقتصادی است. برای كشوري كه در نظام حقوقی آن اسناد مالکیت ایجاد و با توجه به قانون استاندارد مي‌شود، این مستندات ایجاد حافظه‌های عمومی مي‌كند و به جامعه اجازه می دهد به چنین فعالیت‌های حیاتی اقتصادی به عنوان ابزاري براي شناسایی و دسترسی به اطلاعات در مورد افراد، دارایی‌های آنها، عنوان آنها، حقوق، اتهامات عنوان شده علیه آنها و تعهدات درگیر، ایجاد حدود مسئولیت برای کسب و کار، دانستن وضعیت قبلی اقتصادی دارایی‌های آنها، تضمین حمایت از اشخاص ثالث و تعیین کمیت و ارزش نهادن به دارایی‌ها و حقوق ايشان، دسترسي داشته باشند.»[+]

در بين دوستان و همكاران و حتي اساتيدم كمتر كسي را مي‌بينم كه نسبت به مستندسازي اطلاعات و دانش خود و امور و فرايندهاي كاري‌اش مقيد باشد. چه بسا دانش كاري فراواني در سينه‌ي همكاران و دوستان ما باشد كه به دليل مضبوط نبودن نه تنها براي ديگران بلكه براي خودشان نيز آن گونه كه بايد و شايد قابل استفاده نباشد. به عنوان نمونه چند نفر از ما دفتر ثبت بستانكاري و بدهكاري حساب‌هاي شخصي داريم كه اگر خداي ناكرده اتفاقي براي‌مان افتاد، آيندگان بدانند چه مبالغي و به چه كساني بدهكار يا بستانكار بوده‌ايم. رعايت نكردن همين نكته ساده شايد منجر به ضايع شدن حق افرادي كه مدركي ندارند گردد و يا برخي ديگر را براي زنده كردن حقشان به دردسرهاي فراوان بيندازد و همه‌ي اينها يعني اتلاف منابع.

همين امر به ظاهر ساده آن قدر كليدي، حياتي و مهم است كه يكي از اركان پيشرفت غرب به حساب مي‌آيد. اين كه غربي‌ها عمدتاً مقيد به ثبت وقايع زندگي خود در دفترچه‌ي خاطراتشان هستند، ناظر بر اين نكته است كه مستندسازي حتي در سطح فردي نيز به يك فرهنگ تبديل شده است. امروزه در جهان غرب رمزگشايي بسياري از نكات روانشناسي و حتي جرم‌شناسي افراد از روي دفترچه خاطرات آنها انجام مي‌شود.

يكي از دلايلي كه بنده علي رغم مشغوليّت‌هاي مختلف كاري، تحصيلي و زندگي خودم را مقيد به وبلاگ‌نويسي كرده‌ام، همين است كه وقتي دانسته‌هاي من در ذهن خودم باقي مانده‌اند، هيچ نگرش كلّي (Holistic) نسبت به آنها ندارم. ولي وقتي اين پازل‌ها، منظم مي‌گردند و در كنار هم چيده مي‌شوند، معنا و مفهوم متفاوتي پيدا مي‌كنند. چه بسا مواردي بوده است كه از بازخورد نظر ديگران، نسبت به تصحيح خطاي فكري خودم اقدام كرده‌ام و چه بسا دانسته‌ها و تجربيّات اندك من براي شما يا ديگري مفيد و راهگشا بوده است. امكان ندارد كه شما خواننده‌ي عزيز تجارب و دانش منحصر به فردي كه براي ديگران قابل استفاده باشد نداشته باشيد. اگر شما نيز از امروز خودتان را مقيد كنيد كه و لو به صورت محرمانه، دانسته‌ها، تخيلات، آرمان‌ها، آرزوها و تجربيات خود را مكتوب و مضبوط كنيد گام مهمي در راستاي پيشرفت خود و جامعه‌ي خود برداشته‌ايد.

علم مديريت دانش دقيقاً همين رسالت را بر عهده دارد تا دانش را در يك سازمان (كه اين سازمان از سطح يك خانواده تا كل جامعه قابل تصور است) به گونه‌اي مديريت كند كه از زمان توليد در ذهن آدمي، تا زمان انتشار و استفاده و بازتوليد، همگي ثبت و ضبط شود و براي ديگران و نسل‌هاي بعدي قابل استفاده باشد.

بنده در همان مدت كوتاه مديريتم يكي از اقدامات بسيار اساسي و ماندگاري كه انجام دادم راه‌اندازي وب سايتي براي مديريت دانش و ثبت و ضبط شناسنامه‌ي نرم‌افزارها و سخت‌افزارهاي موجود در سازمان و تجربيات همكاران بود. حتي براي اين كار ساعات خاصي را مشخص كردم كه همكاران در آن ساعت فقط به ثبت تجربيات خودشان و اطلاعات‌شان نسبت به سامانه‌‌هاي در اختيارشان بگذرد. در همين راستا حتي المقدور خودم سعي كردم هيچ نامه‌ي دست‌نويسي نداشته باشم و همه را به صورت تايپ‌شده و در قالب فايل ذخيره كنم تا بعداً قابل دستيابي و استفاده مجدد باشد. يك بار به شوخي به يكي از همكاران گفتم دوست دارم زماني كه اين مركز را به مدير بعد از خودم تحويل مي‌دهم، علاوه بر شناسنامه‌ها و مستندات سامانه‌ها به او بگويم در جعبه ابزار مركز كامپيوتر چه تعداد پيچ وجود دارد!

پس پيش به سوي پيشرفت و ترقي با مستندسازي و مديريت دانش!

تشكر و قدرداني:

  • از استاد عزيزم جناب آقاي يوسف مهرداد كه بدون اغراق او را مي‌بايست استاد مسلم تحليل و طراحي نرم‌افزار در ايران قلمداد كرد، به خاطر بازانتشار و پيوند  گزيده‌اي از اين مطلب تشكر مي‌كنم.
  • همچنين مراتب قدرداني خود را نسبت به پايگاه خبري وزين و محترم پارسينه كه مطلب فوق را در يك خبر اختصاصي منتشر نموده است، اعلام مي‌نمايم.