هفته گذشته همسر بنده در حالي كه با سرعت ۲۰ كيلومتر در ساعت از يك خيابان فرعي وارد خيابان اصلي مي‌شده است، يك سواري پژو كه در لاين سمت راست خلاف جهت مي‌آمده، به شدت و به صورت شاخ به شاخ با خودروي ما تصادف مي‌كند. خوشبختانه تصادف خسارت جاني نداشت و فقط مقدار قابل توجهي وقت، اعصاب و يك روز كاري بنده و همسرم از دست رفت. ضمناً براي يك هفته هم اتومبيل نداشتيم. اما بر آن شدم كه تجربيات بسيار جالب خودم را از سه تصادف رانندگي خود -كه در هر سه مورد زيانديده بودم و نه مقصر- به رشته‌ي تحرير درآورم، باشد كه براي شما مفيد واقع شود.

قبل از تصادف

 • اكثر تصادفاتي كه در شهر و بر اثر خطاي انساني رخ مي‌دهد بر سر تقاطع‌ها و چهارراه‌ها اتفاق مي‌افتد، سعي كنيد ضمن كاستن از سرعت تا جايي كه چشمتان كار مي‌كند دو طرف تقاطع را بپاييد و حتي با چشمانتان از لاي شمشادها و درختان بلوار و پياده‌رو، هر گونه جنبنده‌اي كه در حال نزديك شدن به چهارراه مي‌باشد را رصد كنيد.
 • در خيابان‌هاي يك طرفه حتماً دو طرف را ببينيد چون هر گونه ورود ممنوع براي موتور سواران از شير مادر حلال‌تر است و يا مثل مورد فوق يك نفر بر اثر فراخي مفرط حال ندارد تا سر بريدگي برود و دور بزند و به هواي خلوتي خيابان قصد دارد يك كوچولو! خلاف كند.
 • اگر ديديد كه يك خودرو با سرعت به سمت شما مي‌آيد، اگر امكان و زمان فرار و جا خالي دادن داريد حتماً اين كار را بكنيد در غير اين صورت ترمز را رها كنيد و ماشين را در حالت خلاص قرار دهيد تا اثر ضربه به حداقل برسد.
 • حتماً در خودروي خود طناب و قلاب‌هاي كشي داشته باشيد تا در صورت بروز سانحه بتوانيد بخش‌هاي آسيب ديده‌ي خودرو را كه چفت نمي‌شوند با طناب مهار كنيد.
 • تاريخ سررسيد انقضاي بيمه خودروي‌تان را حتماً به ياد داشته باشيد و قبل از آن زمان نسبت به تمديد بيمه اقدام كنيد، زيرا حتي اگر زيانديده باشيد و در لحظه‌ي تصادف ماشين بيمه نباشد، به هيچ عنوان خسارتي به شما پرداخت نخواهد شد.

در لحظه تصادف

 • ضمن حفظ آرامش كامل ابتدا وضعيت جسمي خود و ساير سرنشينان را كنترل كنيد تا در صورت آسيب‌ديدگي با اورژانس تماس گرفته شود، مصدومان داراي شكستگي را فقط در صورت آشنايي با كمك‌هاي اوليه جابجا كنيد تا دچار كشيدگي و پارگي تاندون نشوند در غير اين صورت منتظر آمدن نيروهاي امدادي باشيد.
 • بعد از پياده شدن از خودرو و مشاهده‌ي مچاله شدن ماشين زيبايتان خيلي خيلي سعي كنيد كه بر اعصاب خود مسلط باشيد و به راننده‌ي خودروي مقابل پرخاش و بي‌ادبي نكنيد، زيرا براي دريافت خسارت و هماهنگي‌هاي بعدي دو سه روز با اين فرد قرار است به جاهاي مختلف نظير اداره‌ي بيمه، شوراي حل اختلاف، تعميرگاه خودرو، خداي ناكرده بيمارستان برويد. لذا هر چقدر برخورد شما منطقي و مؤدبانه باشد مراحل بعدي راحت‌تر پيش مي‌روند.
 • در تأييد بند قبل به ياد داشته باشيد كه مقصر بودن در تصادف براي همه امكان دارد رخ بدهد، فلذا با درايت كامل و با ارائه‌ي رفتاري انساني و اخلاقي صحنه‌ي تصادف را مديريت كنيد.
 • مراقب مگس‌ها باشيد! منظورم از مگس افراد مزاحمي است كه بيكارند و در صحنه‌ي تصادف مدام در گوش شما وز وز مي‌كنند و با ارائه‌ي اطلاعات غلط و غير كارشناسانه شما را گمراه خواهند كرد.
 • به غير از اتوبان‌ها كه ماشين‌ها به سرعت در حال عبور هستند، صحنه‌ي تصادف را به ويژه براي خسارت‌هاي سنگين به هم نزنيد، موارد متعددي ديده‌ام كه افسر راهنمايي پس از مراجعه به صحنه‌ي تصادف اعلام كرده تصادف ساختگي است. جريمه‌ي سد معبر ارزشش را دارد كه اصل تصادف زير سؤال نرود.
 • در صورتي كه مجبور به به هم زدن صحنه‌ي تصادف شديد، حتماً با دوربين گوشي موبايل از زواياي مختلف از صحنه‌ي تصادف عكس بگيريد. به ويژه از پلاك خودروي مقابل عكس بگيريد تا در صورت فرار آن خودرو از طريق شماره پلاك امكان پيگيري براي شما باشد.
 • در حال حاضر خسارت‌هاي زير 15 ميليون ريال با مراجعه‌ي طرفين مقصر و زيانديده به اداره بيمه و بدون نياز به كروكي پرداخت مي‌شود. اما امكان دارد كه اگر طرف شما آدم ناجوري باشد، از زير تصادف شانه خالي كند و اصلاً بگويد شما مقصر بوديد. لذا منتظر آمدن پليس و جريمه‌ي فرد خاطي و تبادل بيمه و كارت ماشين مقصر و كارت ماشين زيانديده بين طرفين باشيد.
 • حتماً شماره تماس‌هايتان را با فرد مقابل مبادله كنيد.
 • در صورت نياز به جرثقيل براي جابجايي خودرو، هزينه‌ي آن را مقصر بايد جداگانه بپردازد و بيمه در اين خصوص مبلغي نمي‌دهد.

بعد از تصادف

 • در صورتي كه در و پيكر خودروي آسيب ديده خوب چفت و بست نمي‌شوند، حتماً آن را در پاركينگ نگهداري كنيد.
 • قبل از رؤيت خودرو توسط كارشناس بيمه هيچ گونه اقدام اصلاحي بر روي آن انجام ندهيد.
 • براي دريافت خسارت حضور هر دو خودرو و رانندگان آن‌ها به همراه مدارك كامل از جمله سند خودرو الزامي است. سند نيروي انتظامي خودرو را فراموش نكنيد.
 • اگر اداره بيمه پيشنهاد كرد كه خودروي شما را خودش از طريق تعميرگاه‌هاي طرف قرارداد تعمير مي‌كند، نپذيريد و خسارت را نقداً دريافت كنيد. به چند دليل اين كار بهتر است: اول اين كه تعميرگاه‌هاي طرف قرارداد معمولاً مثل ايرانخودرو و سايپا شركتي هستند، تعهدي نسبت به تحويل به موقع و تعمير با كيفيت خودرو ندارند. مثلاً رنگ جديد بخش‌هاي آسيب ديده با رنگ قبلي اگر اندكي فرق كند براي‌شان اصلاً مهم نيست. اگر شما خسارت را نقداً دريافت كنيد، ماشين‌تان را به هر تعميركار آشنايي كه داريد و با هر قيمت توافقي و هر زمان توافقي براي تحويل مي‌سپاريد و تعميركار نيز براي دريافت پولش ناچار است به موقع و مطابق خواست شما ماشين را تعمير كند و بايد رضايت شما را جلب كند، اما در حالت اول بسيار مشاهده شده است كه تعميرگاه‌هاي طرف قرارداد با بيمه به بهانه‌هاي مختلف اعم از نداشتن قطعه، كثرت مشتريان و غيره مشتري را سر مي‌دوانند.
 • لوازم يدكي به ويژه قطعات بدنه‌ي خودرو را با حضور صافكار خريداري كنيد تا بعداً در صورت بروز مشكل، اشكال را به گردن غيراصلي بودن قطعات نيندازد. حتماً تأييديه صافكار اعم از اصل بودن قطعات و صافي سطوح آن را دريافت كنيد.
 • صافكار‌ها و نقاش‌هاي اتومبيل اكثراً دبه‌كار هستند. لذا حتماً قيمت و شرح خدمات را به ريز با ايشان قطعي كنيد تا بعداً به بهانه‌ي شاسي‌كشي و امثال ذلك از شما وجه اضافه‌تر دريافت نكنند.

با آرزوي اين كه هيچ وقت تصادف نكنيد يا اگر تصادف كرديد با يك آدم حسابي تصادف كنيد و فقط متحمل خسارت مادي شويد، براي شما رانندگي بدون سانحه‌اي را آرزو مي‌كنم. شاد و پيروز باشيد.