يادداشت قبلي من تحت عنوان «كدام آموزشگاه كارشناسي ارشد؛ پارسه، ماهان يا سنجش تكميلي» يكي از پربازديدترين مطالب وبلاگم بوده است كه روزانه چندين نفر به آن مراجعه مي‌كنند. در اين نوشته به بررسي نقش و كاركرد اين گونه مؤسسات خواهم پرداخت و برخي مسائل پشت پرده‌ي آنها را براي شما بازگو خواهم كرد:

خاصيت اصلي اين آموزشگاه‌ها

مهم‌ترين حسن ثبت‌نام در اين مؤسسات، داشتن برنامه‌ريزي درسي است. بدين معني كه شما طبق يك تقويم آموزشي مجبور هستيد در يك سري تاريخ‌هاي معين، سرفصل‌هاي مشخص شده از سوي آموزشگاه را مطالعه كنيد. اين باعث مي‌شود كه مطالعه‌ي شما متوازن شود و همه‌ي دروس را به طور منظم بخوانيد و ضمناً در دوره‌هاي متناوب بخوانيد و پس از آزمون از ميزان عمق مطالعه‌ي خود مطلع شويد. وجود مشاور يا پشتيبان آموزشي كه خود بلد راه است نيز از ديگر مزيت‌هاي ثبت‌نام در اين آموزشگاه‌هاست. برخورداري از كلاس درس نكته و تست به ويژه براي كساني كه در كارشناسي ارشد قصد تغيير رشته دارند، مناسب است، به شرط اين كه استاد كاركشته باشد و كلاسش ارزش شركت كردن داشته باشد.

معايب و خسارات جبران ناپذير

بزرگترين عيب اين مؤسسات، ايجاد توهم در ذهن داوطلبان است به گونه‌اي كه هر يك از اين‌ها سعي مي‌كنند مؤسسه‌ي خود را بهترين، نمونه سوالاتشان را استاندارد‌ترين، طراحان سؤال را زبردست‌ترين، اساتيدشان را پرفسورترين و خلاصه هر چه كه دارند را با يك پسوند «ترين» به خلق الله قالب كنند. جالب‌تر از همه اين كه خودشان هم باورشان شده است، مثل آن چاخان ملا نصرالدين كه گفت ته كوچه آش نذري مي‌دهند و وقتي ديد همه دارند مي‌روند خودش هم قابلمه به دست به راه افتاد! با چند نفر از مسئولين آزمون مديريت پارسه كه صحبت مي‌كردم، اين قدر اين عزيزان غرق در ابهت و شكوه پارسه شده بودند كه طاقت كوچكترين انتقادي را نداشتند. به ايشان عرض كردم شما دچار پديده‌ي «تفكر گروهي» يا Group think شده‌ايد. اين مسأله باعث ايجاد يك نوع اعتماد به نفس كاذب براي رتبه‌هاي خوب در آزمون‌هاي آزمايشي مي‌شود و از سوي ديگر باعث دلسردي و نااميدي رتبه‌هاي پايين مي‌گردد، در حالي كه در آزمون سراسري شايد عكس اين اتفاق بيفتد.

پول دوستي و تفكر مادي اين مؤسسات اشكال ديگري است كه باعث مي‌شود، به تعهدات اخلاقي‌ چندان پايبند نباشند و به لطايف الحيلي داوطلبان را ترغيب به شركت در همه‌ي كلاس‌ها و حضور در همه‌ي آزمون‌ها بكنند:

پارسه لپ تاپ جايزه مي‌دهد 

وقتي شما در پارسه ثبت‌نام مي‌كنيد به شما وعده‌ي اهداي لپ تاپ، در صورت كسب امتياز لازم (200) از مجموع آزمون‌ها، داده مي‌شود. اين اولين حقه‌اي است كه شما را تطميع مي‌كند در همه‌ي آزمون‌ها ثبت نام كنيد. اما غافل از اين كه درجه‌ي سختي آزمون دست طراحان سؤال مؤسسه است و به راحتي مي‌توان درجه را جوري تنظيم كرد كه كسي 200 امتياز را نياورد. فقط به عنوان نمونه عرض مي‌كنم، در سال 88 نفر اول آزمون‌هاي مديريت اجرايي در پارسه موفق به دريافت لپ‌تاپ نشد!

پارسه قبولي شما را بيمه مي‌كند 

در هنگام ثبت‌نام به شما فرمي داده مي‌شود كه تحت شرايطي در صورت عدم قبولي در كنكور سراسري كل هزينه ثبت نام به شما برگردانده مي‌شود. اما اين شرايط شما را ملزم به ثبت نام در همه كلاس‌ها مي‌كند و ضمناً شما بايد حداقل نمره‌ي ميانگين قبولي را در آزمون پاياني كسب كنيد و جالب اين كه حداقل را هم مؤسسه تعيين مي‌كند. از آن طرف انتخاب رشته را هم موسسه براي شما انجام مي‌دهد و قبولي در پيام نور دارقوزآباد نيز از سوي مؤسسه قبولي تلقي مي‌شود!

پارسه يا گشتاپو

هفته‌هاي اولي بود كه در پارسه ثبت‌نام كرده بودم، شماره‌ي ناآشنايي روي گوشي من زنگ خورد، چون در جلسه بودم امكان پاسخگويي نبود. بعد از جلسه كه تماس گرفتم گفتند اينجا پارسه است با شما مجدداً تماس مي‌گيرند. دفعه‌ي بعد جوان كم سن و سالي تماس گرفت و خودش را مشاور رشته مديريت اجرايي معرفي كرد و وقتي من از اسم و رتبه‌ي قبولي و دانشگاه ايشان سؤال كردم، از پاسخگويي امتناع و بحث را عوض كرد. گفتم يعني بنده حق ندارم بدانم با كي صحبت مي‌كنم؟ عذرخواهي كرد و گفت قوانين مؤسسه اين اجازه را به من نمي‌دهد. جالب اين كه وقتي براي مشاهده‌ي كارنامه يا پرسش و پاسخ در پورتال پارسه وارد مي‌شدم، به جاي نام مشاور مثلاً نوشته بود 98002. حتي محل استقرار مشاورين با دفتر مركزي آن متفاوت بود و آدرس آن به كسي داده نمي‌شد و نه از طريق مراجعه حضوري و نه از طريق تماس تلفني امكان گفتگو با مشاور وجود نداشت. شماره تلفن‌هايي را هم كه روي گوشي مي‌افتاد يك خانم اپراتور جواب مي‌داد و پاسخش اين بود: «مجدداً با شما تماس مي‌گيرند» و مسخره‌تر اين بود كه بگويي با مشاور 98002 كار دارم! يك بار به شوخي به مشاورم –همان آقاي 98002- گفتم با مخابرات يك قراردادي ببنديد كه به جاي اين شماره‌اي كه روي گوشي مي‌افتد،بنويسد Protected.

محل تشكيل كلاس‌هاي پارسه در بالاي ميدان فاطمي و در خيابان بيستون بود كه هيچ گونه تابلو يا نمادي از پارسه در آن نبود. هر بار موقع ورود به ساختمان، مجوز ورود شما را كه داراي هولوگرام مخصوص پارسه بود چك مي‌كردند تا نه تنها غريبه‌اي وارد نشود، بلكه اگر در آن روز و ساعت شما كلاسي نداريد نيز وارد نشويد. علي رغم اين كه گفته بودند پورتال تا پايان ارديبهشت (زمان آزمون دانشگاه آزاد فعال است) فعال است، يك ماه پس از آزمون سراسري، بخش پرسش و پاسخ پورتال نيز غيرفعال شد و هيچ گونه تماسي نمي‌شد با مشاور يا كارشناسان مؤسسه برقرار كرد.

راز حضور نفرات اول كنكور در سنجش تكميلي به عنوان مشاور

بر خلاف آن چه ابتدائاً به ذهن مي‌رسد، اين نفرات اول كنكور كه به عنوان مشاور در سنجش تكميلي فعاليت مي‌كنند خودشان در آزمون‌هاي سنجش تكميلي شركت نكرده‌اند. بل‌كه اين زرنگي سنجش تكميلي است كه اين عزيزان را در ازاي پرداخت حق الزحمه‌ي شايان توجه براي يك يا دو روز در هفته به كار گرفته است. هيچ يك از دو مشاور بنده در سنجش تكميلي خودشان در اين آزمون‌ها شركت نكرده بودند و به گفته‌ي يكي از مسئولين اين مؤسسه بقيه افراد نيز غالباً اين گونه هستند. اما سنجش تكميلي، حداقل‌هاي «مديريت ارتباط با مشتريان» يا CRM را رعايت مي‌كرد و نه تنها اسم و مشخصات اين افراد را منتشر كرده است، بل‌كه در صورت نياز ايميل شخصي و شماره همراه آنها را در اختيار مي‌گذاشت.

رقابت ناسالم مؤسسات

يك روز صبح جمعه كه براي آزمون آزمايشي سنجش تكميلي به دانشگاه شريف مراجعه كردم ديدم نماينده سنجش تكميلي در ابتداي درب ورودي به همراه يك خودروي ون ايستاده است و داوطلبان را گروه گروه به مدرسه البرز منتقل مي‌كنند. پرسيدم كه چه اتفاقي افتاده است؟ گفت يكي از موسسات رقيب، براي ضربه زدن به سنجش تكميلي تمام صندلي‌ها را با قيمت بالاتري خريده و به اصطلاح معامله را شيرين كرده است تا آزمون ما برگزار نشود و ما هم به ناچار آزمون را در مدرسه البرز برگزار مي‌كنيم. جالب اين كه مؤسسه‌ي رقيب آزموني در دانشگاه شريف نداشت و فقط صندلي‌ها را خريده بود. مثل آمريكايي‌ها كه برنج مازاد را براي پايين نيامدن قيمت به دريا مي‌ريزند.

اما چه بايد كرد؟

آن گونه كه بنده براي رشته‌ي مديريت اجرايي، MBA، برق، روانشناسي، مهندسي صنايع و چند رشته‌ي ديگر سؤال كرده‌ام، بسياري از افرادي كه رتبه‌هاي 1 تا 20 را كسب كرده‌اند اصلاً در آزمون‌هاي آزمايشي يا كلاس‌هاي اين قبيل مؤسسات شركت نكرده‌اند و فقط به مطالعه‌ي منابع و حل تست‌هاي سال‌هاي گذشته بسنده كرده‌اند. اگر شما قصد ثبت نام در اين مؤسسات را داريد، با چشمان باز و اطلاع از همه‌ي توانايي‌ها و نارسايي‌هاي آنها، اقدام كنيد و انتظار بيشتري نداشته باشيد.

به خاطر داشته باشيد فردي (نگارنده) كه در دو آزمون پاياني پارسه (كه از صد در صد مباحث به عمل مي‌آيد) رتبه‌ي 3 را كسب كرده بود و در آزمون‌هاي سنجش تكميلي به ترتيب‌ رتبه‌هاي 2، 3 و 12 اتخاذ نموده بود در آزمون سراسري رتبه‌اي بهتر از 112 كسب نكرد. لذا خيلي به نتايج اين آزمون‌ها دلخوش نباشيد، خيلي هم نااميد نباشيد.

بالاخره كدام آموزشگاه؟

جمع‌بندي شخصي بنده بر اساس تجربيات و مشاهداتم و همچنين پرس و جو از ديگران بر اين است كه پارسه در رشته‌هاي فني و علوم پايه تيم قوي‌تري دارد (با همه‌ي دغل‌بازي‌هايش) و در رشته‌هاي علوم انساني رقابت بين ماهان و سنجش تكميلي است. براي مديريت فقط ماهان را پيشنهاد مي‌كنم با توجه به سابقه‌ي ديرينه‌اي كه در اين رشته دارد. اين‌ها وحي منزل نيست و مشاهدات و ديدگاه‌هاي شخصي بنده است. اميد كه براي شما راهگشا باشد.

در همين زمينه: